Jak oduczyć kota sikania w domu

Jak oduczyć kota sikania w domu

Jeśli kot nie jest chory, co upośledzałoby jego genialny umysł, problem z oddawaniem moczu poza kuwetą może leżeć po stronie opiekuna, jego niewłaściwego traktowania zwierzęcia. Oczywiście, jeśli chodzi o kota kastrowanego. Psychika kota jest bardzo delikatna i bardzo duży wpływ ma na niego stres. Zwolennicy różnego rodzaju behawiorystów, mogą oczywiście skorzystać z tego rodzaju pomocy, najczęściej jednak wystarczy wyeliminować czynnik stresogenny.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest dokładne przebadanie zwierzątka, bo gdy mu coś dolega, zaczyna zaniedbywać higienę i zdarza się, że brudzi obok swojego legowiska, którym czasami jest nasze łóżko. Istnieje dużo , które mogą negatywnie wpływać na zachowanie naszych mruczących podopiecznych. Najczęściej dotyczą układu moczowego. Oprócz leczenia, zmieńmy dotychczasowe jedzenie na specjalną karmę dla kotów z problemami urologicznymi.

Jeśli nie wykastrujemy naszego pupila, będzie on znaczył teren i zmieni nasze mieszkanie w kuwetę. I nie poradzą żadne odstraszacze, wyzywanie i przemoc fizyczna. Dlatego, jeśli prowadzimy hodowlę, musimy po prostu sprzątać i ograniczyć teren kota.

Podobnie może być z posiadaniem większej ilości kotów. Dla tych indywidualistów i dominatorów, obecność konkurencji będzie ogromnie stresująca, zawsze, więc przyjęcie do domu nowego mieszkańca powinna być stukrotnie przemyślana. Gdy jednak taka sytuacja już się wydarzy, musimy dać rezydentowi dużo ciepła i uwagi, by poczuł, że nadal jest władcą w domu a świeżaka, tymczasowo izolować i zaznajamiać powoli.

Trzeba pamiętać, że kuwet w domu powinno być o jedną więcej niż kotów i muszą być często myte. Zwierzę nie skorzysta z brzydko pachnącego miejsca. Kluczowy może też być żwirek dla kota. Trzeba przetestować, który naszemu puchatkowi przypasuje.

Koty ją niesamowitymi czyściochami, dlatego powinniśmy również zadbać o czyste posłanie w miejscu, które sobie upodobał do spania. Tylko kocięta lub dorosłe koty, które przygarnęliśmy mogą mieć problemy z odnalezieniem właściwego miejsca do wypróżnienia. Musimy delikatnie naprowadzić nowego mieszkańca na wymagane stanowisko. Bardzo szybko przyswoi sobie wiedzę, gdy kilka razy bez przymusu umieścimy go w kuwecie.

Problemy z zachowaniem czystości mają również stare koty i wtedy musimy wykazać się empatią i po prostu kilka razy w ciągu dnia zorganizować staruszkowi transport do toalety. Zadbajmy również o odpowiednią karmę dla seniora, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Nie jest wskazane ograniczanie kotom dostępu do wody, bo gdy się pochoruje problem będzie jeszcze większy.

By utrzymać w domu miłą woń i nie wstydzić się przed gośćmi, kocimi smrodkami, dobrze jest zaopatrzyć się w środki myjące, niwelujące zapachy. Dobrym sposobem jest również przecieranie zalatujących kocim moczem miejsc, octem. Ocet jest też świetny, jako dodatek do prania kocich legowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *