Czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota?

Czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota?

Koty to zwierzęta, które uwielbiają drapać! Ta czynność ma na nie doskonały wpływ. Przede wszystkim pomaga rozładować napięcie i się odstresować, ale też usuwa nagromadzony martwy naskórek oraz ściera pazury. Osoby, które mają w domu koty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że różne sprzęty w ich mieszkaniu są narażone na zniszczenia. Dlatego warto kupić odpowiedni drapak, aby do tego nie dopuścić. Na co więc zwracać uwagę?

Drapanie to odruch wpisany w kocią naturę!

W wiele osób łudzi się, że uda im się oduczyć kota drapania. Niestety jest to nawyk wpisany w kocią naturę. Jeżeli kot znowu popsuł Wam ulubione meble lub ściany, to zdecydowanie lepiej znaleźć mu inny obiekt drapania. Trzeba pamiętać, że koty tuż po przebudzeniu mają odruch przeciągania się i wbijania paznokci najbliższe miejsce. Taki nawyk ma wręcz działanie terapeutyczne dla tego futrzaka. Drapanie jest najlepszym sposobem na rozładowanie zgromadzonego w nich napięcia, które nie znajduje innego ujścia. Tak naprawdę tylko chirurgiczne usunięcie pazurów mogłoby oduczyć kota tego odruchu. Jednak wykonuje się to tylko w skrajnych przypadkach i zdecydowanie lepiej jest kupić drapak dla naszego futrzaka.

Jakie cechy powinien mieć dobry drapak dla kota?

Warto pamiętać, że koty często wskakują na drapak, a także rzucają w niego zabawki i inne przedmioty z ogromną siłą. To sprawia, że drapak powinien być solidny i stabilny. Dzięki temu się nie przewróci oraz nie ulegnie zniszczeniu w czasie kociej zabawy. Drapak dla kota, który można przymocować do ściany sprawi, że zawsze pozostanie na swoim miejscu. Kolejna kwestia to wybór materiału! Najlepiej sprawdzą się drewno lub sizal. Coraz popularniejsze stają się też domki dla kotów z drapakiem! Dzięki możemy kupić jedną rzecz do wyprawki naszego futrzaka, a zyskać kilka funkcji.

A co z rozmiarem drapaka dla kota?

Istotną kwestią jest też wybór odpowiedniego rozmiaru. W przeciwnym razie nie będzie on spełniał swoich funkcji. W trakcie wyboru odpowiedniego rozmiaru, należy wziąć pod uwagę wielkość naszego kota. Młode kocięta powinny mieć sprzęt o wysokości 30-40 cm. Jednak należy pamiętać, że z wiekiem będą rosły, a to wymusi zakup wyższego drapaka. Jeżeli szukamy drapaka dla dorosłego już kota, to należy pamiętać, że im wyższy, tym lepszy. Dla mniejszych zwierzaków świetnie sprawdzi się drapak o wysokości 100 cm, a dla większych od 130 cm. Osoby, które mają w domu kilka kotów, powinny pomyśleć o zakupie osobnego drapaka dla każdego z nich. W ten sposób uda się uniknąć walki o terytorium.

Sprawdź drapaki o różnych wysokościach: