Czym kierować się przy wyborze karmy dla dorosłego kota?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla dorosłego kota?

Odpowiednio zbilansowana dieta dla kota powinna być bogata przede wszystkim w białko. Warto tutaj wiedzieć, że ten składnik jest najważniejszy, wszak koty to rasowi “mięsożercy”, którzy nie mogą być wegetarianami. Ale trzeba też pamiętać, że dieta powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia, stanu zdrowia oraz tego czy jest to zwierzę wykastrowane czy też nie. Zatem czym kierować się przy wyborze karmy dla dorosłego kota?

Skład ma znaczenie

Jest wiele osób, które są zwolennikami samodzielnego przygotowywania posiłków od zera. Jednak jeżeli nie dysponuje się czasem czy wiedzą na temat odpowiedniego zbilansowania zdecydowanie lepiej kupować karmy gotowe. Ale oczywiście nie oznacza to, że każda karma jest dobra, a wręcz przeciwnie. Otóż należy bardzo dokładnie czytać skład, w którym na pierwszym miejscu powinno być mięso. Pamiętajcie, że koty potrzebują nawet trzy razy więcej białka niż np. inne zwierzęta wszystkożerne. Absolutnie w karmie nie może być zbóż, których one nie tolerują, a dodatkowo zboża mogą powodować problemy z trawieniem, niestrawności czy biegunki. Zatem mięso musi być głównym składnikiem, ale zwróćcie uwagę czy jest to mięso czy raczej podroby. Najlepiej jeżeli w karmie jest zarówno mięso, jak i podroby. Za duża bądź za mała ilość podrobów może powodować zatwardzenia bądź rozwolnienia.

Stan zdrowia- wybór karmy specjalnej

Jeżeli kot cierpi na jakieś choroby typu choroby nerek czy układu trawiennego to dobór właściwej diety jest niezbędny. Oczywiście nie należy tego robić na własną rękę, lecz skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Bardzo często konieczne jest stosowanie karmy specjalnej. Karmy typu np. “urinary care” wspomagają funkcję dróg moczowych, ale i wspomagają równowagę minerałów w moczu.

Karmy dla kotów po sterylizacji

Jeżeli zwierzę zostało poddane zabiegowi kastracji czy sterylizacji to warto wiedzieć, że równowaga hormonalna wraca do normy już po 16 tygodniach po zabiegu. Zatem nie oznacza to wcale, że trzeba zmieniać dietę radykalnie. Oczywiście można zdecydować się na karmy dedykowane dla zwierząt po sterylizacji, ale wcale też nie trzeba. Tutaj kluczowe znaczenia ma ilość tłuszczów, gdyż kot po zabiegu ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Zatem warto zwrócić uwagę na samą kaloryczność i ilość tłuszczu, bo nadal zawartość białka powinna być bardzo duża Na samym końcu musimy jeszcze wspomnieć o odżywianiu kocich “emerytów”. Również w tym przypadku nie należy rezygnować z karm wysokobiałkowych, wręcz przeciwnie, gdyż w wiekiem koty zdecydowanie gorzej przyswajają białka. Pamiętajcie, że właściwe odżywianie także kotów w podeszłym wieku sprawi, że nie dojdzie procesów katabolicznych i starczego wyniszczenia organizmu.