Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Kupno odpowiedniej karmy dla kota może okazać się trudne. Na rynku istnieje obecnie bardzo dużo różnych pokarmów, które według producentów są najlepsze dla naszych pupili. Tymczasem reklama nie zawsze mówi prawdę. Najlepsza karma dla kota nie zawsze musi być najdroższa. Jak wybierać karmę dla kota by nie zbankrutować, a jednocześnie być pewnym wysokiej jakości takiego pożywienia?

Przede wszystkim karma dla kota powinna zawierać dużo mięsa. Choć producenci często mówią, że to właśnie ich produkt jest najlepszy, to jednak standardowa kocia karma często okazuje się zbyt uboga w składniki pochodzenia zwierzęcego. O wysokiej zawartości danego produkty w karmie ma świadczyć to, iż jest on na pierwszym miejscu. Tymczasem producenci sprytnie rozdzielają składniki pochodzenia roślinnego w taki sposób, by mięso było na pierwszym miejscu, jednak to wcale nie znaczy, że jest go najwięcej. Warto dokładnie czytać skład danej karmy – jeśli składnik pozyskany z danej rośliny pojawia się w kilku miejscach może to oznaczać, że dany pokarm jest mało wartościowy dla naszego pupila.

Mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego to nie jedyny składnik, jaki powinna zawierać najlepsza kocia karma. Wiedzą o tym dobrze osoby, które karmią kota surowym mięsem – to nie może być jedyny składnik diety czworonoga. Kolejnym składnikiem, na jaki warto zwracać uwagę kupując kocią karmę jest tauryna. To niezbędny składnik, który pozwala utrzymać w dobrej kondycji serce kota oraz jego wzrok. Taurynę w dużej ilości można znaleźć w mysim mózgu i móżdżku, jednak z oczywistych względów trudno jest wprowadzić te produkty do karmy. Taurynę można znaleźć również w większości mięs surowych, ale jest jej za mało jak na kocie potrzeby. W gotowanym mięsie tego składnika nie ma już prawie wcale, dlatego producenci dodają go do karmy. Można postąpić tak samo, kupując taurynę w formie suchego preparatu, ale koniecznie trzeba rozpuścić ją w wodzie. Nie każdy kot będzie ją chętnie pić, dlatego tauryna w formie preparatu sprawdzi się raczej w przypadku osób, które robią kocią karmę samodzielnie i mogą dodać ją na przykład w trakcie mielenia mięsa. Tauryny w gotowej kociej karmie powinno być jak najwięcej. Kocie karmy uważane za najlepsze mają 2000 mg tauryny na kilogram produktu.

Powiązane produkty:

Karma sucha

Karma mokra