Czym kierować się przy wyborze miski dla kota?

Czym kierować się przy wyborze miski dla kota?

Każdy opiekun powinien dokładnie zastanowić się na tym, jaką miskę dla kota wybrać. Otóż występuje naprawdę sporo modeli, które różnią się nie tylko estetyką, ale i rodzajem materiału, który został zastosowany.

Postaw na jakość

Wybierając miski dla kota należy zawsze stawiać na jakość. Zatem cena nie powinna być żadnym kryterium. Tutaj musimy wspomnieć, że dobrym wyborem są miski szklane bądź też z ceramiki, które można myć w zmywarce, a przy tym nie tworzą żadnych reakcji chemicznych z jedzeniem. Jednak są droższe niż np. te ze stali nierdzewnej. Oczywiście miski metalowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ale jak przystało na metal mogą one tworzyć reakcje chemiczne z danym pokarmem, a przez to powodować alergię u kotów. Dlatego też jeżeli wasz kot jest alergikiem to taki rodzaj absolutnie się nie sprawdzi. Także dobrym wyborem nie są miski z tworzyw sztucznych, które absorbują zapach jedzenie, przez to kot może mieć opory, aby spożywać z niej jedzenie. Owszem takie miski sprawdzą się, gdy wyjeżdżacie ze zwierzęciem na wycieczkę, bądź gdy idziecie na spacer w ciepły dzień, bo wtedy ich lekkość jest największą zaletą.

Pamiętaj o preferencjach zwierzęcia

Każdy kot jest inny i dlatego też przy wyborze miski warto wziąć pod uwagę jego preferencje. Otóż jeżeli wasz zwierzak jest grzeczny i raczej nie preferuje zabaw miską to możecie postawić na modele lżejsze i wykonane z tworzywa sztucznego. Ale są takie koty, które zwyczajnie miskę traktują jako zabawkę, przez co roznoszą jedzenie po całym mieszkaniu, a przy tym lubią wylewać wodę. W tym przypadku, aby uniknąć zdenerwowania i ciągłego sprzątania należy bezwzględnie postawić na cięższe miski. Najlepszym wyborem może się wtedy okazać ceramiczna miska, która jest stosunkowo ciężka i jednocześnie nie ślizga się, a więc zwierzę nie będzie jej przesuwać. Są oczywiście koty, które jedzą szybko, zdecydowanie za szybko. W takiej sytuacji bezwzględnie należy postawić na miski spowalniające, które na postawie mają wypustki tworzące coś na wzór labiryntu, przez co zwierzak musi się trochę namęczyć wyciągające jedzenie.

Cena nie ma znaczenia

Przy wyborze miski nie można kierować się ceną. Jeżeli miska kosztuje kilka złotych to jest to miska z plastiku, a takiemu tworzywom sztucznym mówimy nie, wszak nie jest to materiał ekologiczny, a dodatkowo takie miski trzeba bardzo często wymieniać. Tutaj musimy wspomnieć jeszcze o szkodliwości tworzyw sztucznych, a mianowicie na powierzchni mogą powstawać cząstki nano plastiku, które zwierzę potem spożywa, co jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego też lepiej zapłacić więcej, bo przecież dobry opiekun na swoim zwierzaku absolutnie nie oszczędza.