Czym kierować się przy wyborze suchej karmy dla kotów?

Czym kierować się przy wyborze suchej karmy dla kotów?

W związku z tym, że sucha karma dla kotów jest znacznie bardziej przetworzona od mokrej, to zdecydowanie ta druga powinna stanowić główny rodzaj jedzenia podawanego kotom. Jednak nie oznacza to, ze wasi pupile w ogóle nie potrzebują tej w postaci granulek lub uroczych chrupeczków.

Karmy suche są znacznie łatwiejsze do przechowywania. Znacznie dłużej zachowują świeżość. Jednak nie każdy kociak je lubi. Jeśli już skusi się na jedzenie w formie stałej musi mieć stały dostęp do wody. Sucha karma wzmaga pragnienie.

Mogą służyć jako pełnoporcjowy pokarm jeśli mają dobry skład. Przy woborze odpowiedniej dla naszego pupila powinniśmy kierować się przede wszystkim stopniem przetworzenia żywności, procentowym udziałem mięsa w składzie oraz obecnością ulepszaczy smaku. Sucha karma dla kota także powinna być dostosowana do wieku oraz indywidualnych kwestii zdrowotnych dotyczących wąsatego osobnika z którym dzielimy mieszkanie.

Dlatego warto dokładanie wczytać się w tabelę zawartości umieszczonej na etykiecie opakowania. Odpowiednia ilość białka zwierzęcego w suchej karmie powinna być większa niż 30 %. Dodatkowo w składzie chrupków dla kota powinny znajdować się także kwasy Omega 3 i 6 oraz węglowodany w dużej ilości. Tylko tak skonstruowane posiłki zapewnią mu energię i dobry humor.

Ważne jest aby w składzie karmy w ogóle nie było zbóż lub żeby ich ilość byłą tylko śladowa. Podobnie jest z substancjami chemicznymi i sztucznie wypreparowanymi polepszaczami smaku, czy konserwantami. Ich duża ilość doprowadzić może do problemów żołądkowych i jelitowych u kota lub objawić się alergia pokarmową czy skórną. Sztuczna karma dla kota jest ciężkostrawna i silnie uzależniająca. Po pewnym czasie kot nie je jej dlatego, że mu smakuje, tylko dlatego, że musi. To tak jakbyś kupował swojemu ukochanemu pupilowi narkotyki i sam je mu pododawał.

Podobnie jak w przypadku mokrej karmy, także suche jedzenie dla kotów dostosowane jest do indywidualnych potrzeb i wieku zwierzęcia. Istnieją karmy “Sensitive “dedykowane dla kotów o wrażliwych trzewiach lub takie w wersji „light” dla tych z problemami z nadwagą. W sklepach spotkać można specjalne chrupki dla maluchów, nieco wiekszych i aktywnych milusińskich, tych po sterylizacji lub kastracji oraz tych które dożyły wieku matuzalemowego.

Sucha karma dla kotów bardzo czesto sprzedawana jest w zestawie z saszetkami kamry mokrej lub z zabawkami, czy innymi akcesoriami dla zwierząt.