Czysta kuweta twojego kota – co będzie Ci potrzebne?

Czysta kuweta twojego kota – co będzie Ci potrzebne?

Czysta i odpowiednio dopasowana do potrzeb i cech fizjologicznych kota kuweta to gwarancja zadowolenia pupila, a co za tym idzie reszty domowników. Zwyczaje toaletowe kotów mimo ich przywiązania do czystości, często wiążą się z nieprzyjemnym zapachem i żwirkiem roznoszącym się po całym mieszkaniu. W dodatku brudna i zaniedbana kuweta może stać się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów niebezpiecznych dla ludzi. Dlatego sprawdź czego potrzebujesz by utrzymać kuwetę kota w czystości.

Pierwszą sprawą będzie dobór odpowiedniego pojemnika. Kuweta powinna być odpasowana do wieku i gabarytów zwierzęcia. Jeśli kot będzie miał trudności z komfortowym poruszaniem się, zakopywaniem odchodów, czy wejściem do zbiornika z pewnością znajdzie inne miejsce na toaletę. W ofercie sklepów dostępne są kuwety z filtrami, lub wielopoziomowe i ułatwiające wymianę żwirku. Żeby zapobiec wydostawaniu się żwirku poza kuwetę można dokupić także specjalna podkładkę lub matę. W sprzedaży są również specjalne kosze na zużyty żwirek. W nich bezpiecznie utylizować można odchody kota, bez obaw o brzydki zapach unoszący się ze śmietnika.

Niezwykle istotny jest także wkład, którym wypełnicie toaletę pupila. Możesz zdecydować się na silikonowy, bądź wykonany z naturalnych tworzyw takich jak betonit, czy drewno żwirek. Zbrylający, czy zapachowy niezależnie od ceny, czy rodzaju musi zostać zaakceptowany przez zwierzę. Właścicielom kotów z długą sierścią odradza się stosowanie żwirków glinianych i zbrylających. Drobinki betonitu mogą przyklejać się do sierści tworząc nieestetyczne i niehigieniczne kołtuny.

W celu jeszcze skuteczniejszego dbania o czystość kuwety, niektórzy opiekunowie stosują dodatkowe kłady i maty pod żwirek. Nie jest to pozycja obowiązkowa, ale na pewno pozwala utrzymać porządek w kociej toalecie nieco dłużej.

Zbiornik na kocie odchody można myć woda i zwykłym mydłem bezzapachowym lub skorzystać z bezpiecznego preparatu do czyszczenia kuwet. Niektóre koty mają bardzo intensywny zapach moczu, który potem roznosi się na całe mieszkanie. Dlatego warto jest uzbroić się także w neutralizator zapachu w sprayu.

Ostatnim punktem na naszej liście będzie obowiązkowa łopatka do czyszczenia kuwety. Dzięki niej w bezpieczny i higieniczny sposób pozbędziesz się brzydko pachnących niespodzianek pozostawionych przez twojego ulubieńca.

To, że twoimi współlokatorami są koty nie musi oznaczać, chrupiącego pod nogami żwirku i nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Pierwszym krokiem do nieskazitelnego wizerunku waszego małego królestwa i wyłamania się ze stereotypu jest higiena kociej toalety. Istnieje wiele udogodnień, gadżetów, akcesoriów dla zwierząt i preparatów, które pomogą Ci utrzymać kuwetę w czystości.