Drugi kot w domu

Drugi kot w domu

Koty nie są tak stadnymi i garnącymi się do towarzystwa zwierzętami, ale nie oznacza to, że nie są w stanie nawiązywać przyjaźni z innymi osobnikami. Często zdarza się jednak, że ich terytorialna natura jest powodem spięć pomiędzy stałym lokatorem, a nowym puchatym nabytkiem właścicieli. Ich zachowanie  w przypadku powiększenia się kociej rodziny w dużej mierze zależne jest od charakteru obu zwierząt- nie oznacza to jednak, że gdy pojawi się drugi kot w domu adaptacja jest niewykonalna- nawet w trudnych przypadkach. Myślisz- drugi kot w domu, agresja jest nieunikniona? Wszystko zależy jednak od Twojego podejścia.

Przyzwyczajając zwierzęta do siebie mamy 2 wyjścia. Pierwsze to terapia szokowa i pozwolenie na to, aby zasady współpracy między pupilami ustaliły się same. Drugie to stopniowe inicjowanie interakcji. O ile pierwsze powodować może wiele głośnych kocich bójek i nie sprawdza się w przypadku terytorialnych osobników, drugie wyjście z sytuacji wymaga zaangażowania właściciela. 

Najpierw zwierzęta należy do siebie odizolować- umożliwiając nowemu współlokatorowi rozejrzenie się po okolicy i wybadanie gdzie załatwić może swoje potrzeby. Potem po kolei pierwszy kontakt wzrokowy, pierwsza interakcja i pełny kontakt- wszystko w odstępie kilku dni, bez pośpiechu i pod nadzorem. Jeśli pojawi się drugi kot w domu, a agresja ze strony waszego pierworodnego kociego dziecka nie będzie ustępować- kluczem do zażegnania konfliktów będzie Twoja konsekwencja i skrupulatna obserwacja zachowań zwierzaków. Niektóre osobniki potrzebują naprawdę sporo czasu, aby pog odzić się z powiększającą się rodziną. Poza tym konflikty w kocim świecie zdarzają się od czasu do czasu, nawet jeśli koty mieszkają ze sobą już długi czas.

Jeśli stoisz przed pewnego rodzaju dylematem- nowy kot w domu, kocur czy kotka, musisz wziąć pod uwagę preferencje oraz co chyba oczywiste płeć zwierzaka adoptowanego wcześniej. Zgodnie z podejściem niektórych behawiorystów najzdrowsze relacje panują w parach samiec i samica, głównie ze względu na ich mało pokrywające się potrzeby, wynikające z przynależności do płci. Kotka i kocur nie będą ze sobą rywalizować np. o terytorium, czy uwagę człowieka. To, że w przypadku kotów związki damsko-męskie są nieco bardziej zgrane nie oznacza, że jednopłciowym zwierzakom nie uda się nawiązać przyjaźni.

W przypadku wprowadzania nowego zwierzęcia do domu, w którym rezyduje „jaśnie właścicielom panujący Król Kocur I” należy uzbroić się w dużą dozę cierpliwości. Niektóre zwierzęta mogą poczuć się sfrustrowane zmianami w liczbie mieszkańców wprowadzanymi bez konsultacji. Nie jest wykluczone, że w pierwszych dniach po wprowadzce pupil będzie mścił się oddając mocz poza kuwetą lub po prostu unikając interakcji z Tobą.

W trakcie adaptacji drugiego kota należy pamiętać, o wyposażeniu nowego lokatora domu w jego własną wyprawkę. Każdy kot powinien posiadać swoja własną kuwetę oraz zestaw misek. Nie jest wykluczone, że nowy zwierzak, będzie wymagał także stosowania innego żwirku niż jego starsze przybrane rodzeństwo.

Tutaj znajdziesz miski – już niedługo potrzeba będzie mieć dwie 🙂