Fontanna dla kota – jak działa?

Fontanna dla kota – jak działa?

Koty generalnie mają tendencję do unikania wody. Mimo napełnionych wodą miseczek, nie chcą jej pić. Wpływa na to wiele czynników – niewygodne picie z miseczki, nieprzyjemny zapach wody, która stoi kilka godzin w misce, nieprzyjemny smak chloru, niechęć do twardej wody czy po prostu brak potrzeby spożywania wody.

Dorosły kot powinien pić 50ml wody na 1kg masy ciała. Jeśli karmimy swojego pupila mokrą karmą, która ma odpowiednią zawartość wody to problem nie jest jeszcze aż tak duży. Ale w przypadku kotów spożywających karmę suchą, w której zawartość wody to tylko 15% – problem może się pojawić. Niedostateczne nawodnienie kociego organizmu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego – mogą pojawić się kamienie moczowe, a to w rezultacie może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.

Koty nie chcą pić wody z miski, ale woda z kranu jest dla nich trochę bardziej interesująca. Producenci akcesoriów dla zwierząt to dostrzegli i dlatego stworzyli fontannę – swego rodzaju automatyczne poidełko  dla kotów.

Jak działa fontanna? Nic prostszego. Podłączamy urządzenie do gniazdka, a wbudowany silnik napędza pompę, która w ten sposób wymusza stały obieg wody.  Dzięki temu woda jest zawsze w ruchu a nieustanna cyrkulacja ją napowietrza, dzięki czemu jest bardziej akceptowana przez koty. Dzięki fontannie koty mają cały czas dostęp do świeżej i chłodnej wody – nawet podczas dłuższej nieobecności właścicieli – a taka woda bardziej zachęca do picia niż ta mętna i nieświeża, która od kilku godzin znajduje się w misce. W fontannie znajduje się filtr, który oczyszcza wodę z osadu i zanieczyszczeń (np. sierści), a także niweluje nieprzyjemny zapach wody, który często zniechęca koty do picia. Większość producentów umożliwia samodzielną wymianę filtra po określonym czasie lub w przypadku widocznego zanieczyszczenia. Fontanna jest większa niż standardowa kocia miska, co sprawia, że picie z niej jest po prostu dla wielu kotów wygodniejsze. W dodatku, woda cały czas jest w ruchu i przyjemnie pluska, co stanowi dla kotów atrakcję i zachęca je do picia. Urządzenie to łatwo się czyści – większość można myć w zmywarce. Może działać 24 godziny na dobę, a zużycie energii jest mimo wszystko bardzo małe, więc nie należy obawiać się o rachunki za prąd.

Jeśli zależy Ci na zdrowiu swojego kota, to warto zakupić dla niego fontannę – będzie pił więcej wody, co dobrze wpłynie na jego zdrowie i ogólne samopoczucie. Jednocześnie, pluskająca woda dostarczy mu dodatkową rozrywkę, będzie z radością do niej podchodził, aby poczęstować się wodą. Zapewni mu to stały dostęp do świeżej wody – nawet jak nie będzie Cię w domu. Fontanna dla kota to bardzo dobry wybór, ale pamiętaj, aby przy zakupie zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana – niech to będzie bezpieczny plastik, ceramika lub stal nierdzewna!