Ile trwa ruja u kota?

Ile trwa ruja u kota?

Ruja to okres w cyklu rozrodczym kotki, kiedy jest ona płodna i tym samym występuje możliwość zajścia przez nią w ciąże i posiadania potomstwa. W okresie tym kotka wabi kocury. Okres ten jest najczęściej bardzo uciążliwy, nie tylko dla kotki, ale również dla jej właściciela. Przypada on najczęściej w miesiącach wiosennych, a zatem od marca do maja. Koty są bowiem zwierzętami tzw. sezonowo poliestralnymi, co oznacza, że ich cykl płciowy zależny jest od długości dnia i natężenia światła. Jednakże w przypadku domowych mruczków, okres ten może ulec zatarciu, z uwagi na przebywanie w sztucznym świetle. Pierwsza ruja u kotki pojawia się zwykle pomiędzy 4, a 12 miesiącem jej życia. Nie jest to jednak termin z góry ustalony, ponieważ zależy on w dużej mierze od kondycji fizycznej kotki oraz rasy. Tym samym, jest to również idealny okres, aby dokonać zabiegu sterylizacji.

Cykl płciowy u kotki dzieli się na cztery fazy oraz trwa od 14 do 30 dni. Prawidłowy okres rui trwa najczęściej od 7 do 10 dni i najczęściej kończy się po upływie tygodnia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy okres ten wydłuża się. Możliwe są również skrajne przypadki w postaci tzw, rui permanentnej, w której to kotka jest płodna przez cały czas.

Jeżeli chodzi o objawy rui, to są one z reguły bardzo łatwe do zauważenia dla opiekuna kotki. Z reguły, ponieważ może się zdarzyć, że okres ten przebiegnie w sposób zupełnie bezobjawowy. Przede wszystkim zmienia ona swoje zachowanie, stając się bardzo pobudzona, ruchliwa oraz niespokojna. Wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki, które mogą kojarzyć się z płaczem dziecka. Często również tarza się po podłodze, jednocześnie głośno miaucząc. W przypadku, kiedy kotka w rui oddaje mocz, możesz poczuć intensywny, nieprzyjemny zapach. Dzieje się z uwagi na zawartość w nim feromonów. Co więcej, częstotliwość oddawania moczu jest znacząco zwiększona. Może się zdarzyć, że kotka również zaznacza teren. Dodatkowo zewnętrzne narządy płciowe również ulegają zmianie – robią się nabrzmiałe oraz widać na nich naczynia krwionośne.

Istnieje możliwość, aby zapobiec pojawianiu się tego okresu, poprzez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, przepisywanych przez weterynarza. Za pomocą takich środków można również przyspieszyć jej zakończenie. Jednakże takie środki często mogą doprowadzić do bardzo niepożądanych zjawisk, nawet takich jak nowotwór narządów rozrodczych. Dlatego też, jeżeli chcemy, aby nasza kotka nie przechodziła powyższego okresu, powinniśmy poddać ją zabiegowi sterylizacji, który jest z pewnością najlepszy dla jej zdrowia.

Warto pamiętać, że okres rui jest okresem niezwykle uciążliwym dla kotki. Wtedy to kotka bardzo się męczy. Jednocześnie nie można zapominać, iż w przypadku ciąży, należy znaleźć dom dla małych kociaków. Tym samym, jeżeli chcemy oszczędzić naszej kotce powyższego, powinniśmy zastanowić się nad zabiegiem sterylizacji. Zaleca się, aby poddać kotkę takiemu zabiegowi, jeszcze przed pierwszą rują.