Jak dbać o higienę twojego kota?

Jak dbać o higienę twojego kota?

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Godzinami pielęgnują swoje futerko, po to by z dumą przechadzać się po domowych korytarzach, wprawiając w zachwyt domowników. Jednak nie oznacza to, że nie potrzebują pomocy właścicieli. Sprawdź co musisz zrobić, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pupila oraz swoje własne. Wszak szczęśliwy kot- to szczęśliwy opiekun.

Pierwszym krokiem do owocnej współpracy pomiędzy zwierzęciem, a domownikami jest nauczenie kota czystości. Pupil już od najmłodszych dni powinien wiedzieć gdzie znajduje się jego toaleta. Dzięki temu wspólnymi siłami uda wam się utrzymać przytulne i komfortowe warunki w pozostałych częściach waszego wspólnego domu. W tej sferze dbania o czystość kota masz jeszcze 2 bardzo ważne zadanie- codzienne opróżnianie kuwety kota.

W przypadku kotów z długą sierścią bardzo istotny jest dobór żwirku. Żwirek dla kotów długowłosych nie może rozpuszczać się pod wpływem wilgoci i wklejać w ich sierść. Poklejone żwirkiem kołtuny w okolicach pupy po pierwsze nie wyglądają estetycznie, po drugie są niewygodne i ujmują godności kota, po 3 są niehigieniczne.

To, że koty myją się codziennie nie oznacza, że nie wolno ich kąpać. Oczywiście w trosce o bezpieczeństwo skóry pupila trzeba w tym celu używać specjalnych szamponów dla zwierząt. Domowe drapieżniki raczej unikają kontaktu z woda dlatego wśród akcesoriów twojego pupila powinien znajdować się suchy szampon dla kota. To rozwiązanie pozwoli uniknąć stresu, wzajemnych spojrzeń nienawiści i kilku ran na rękach. W końcu nikt nie wymierza cięższych osądów niż obrażony kot…

Podczas pielęgnacji sierści kota trzeba pamiętać także o szczotkowaniu. Akcesoria do czesania dla kotów powinny być dopasowane do długości oraz gęstości sierści pupila. Inne potrzeby mają koty z krótką sierścią, zupełnie inaczej dba się o futerko długowłosych. Te drugie należy czesać znacznie częściej. W dbaniu o zdrowy wygląd sierści kota sprawdzają się specjalne rękawice do pielęgnacji.

Pewnie niewielu z was zdaje sobie sprawę, ale dbanie o zęby kota, to kolejny z obowiązków spoczywających na jego właścicielu. Nawyk pielęgnacji jamy ustnej trzeba kształtować bardzo wcześnie. Naukę szczotkowanie zębów specjalnymi szczoteczkami dla kotów najlepiej wdrożyć naukę już w pierwszych miesiącach życia pupila. W pielęgnacji ostrych kiełków futrzaka bardzo pomocne są pełnowartościowe i wspomagające procesy czyszczenia zębów karmy dla kotów. Zapobiegają one powstawaniu osadu i kamienia nazębnego i równocześnie usuwają zanieczyszczenia z zębów kota. Niektóre z nich pomagają także zwalczyć nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia. Kolejna opcją są przysmaki dentystyczne dla kotów, które pełnią funkcję przekąsek i czyszczą uzębienie zwierzaka.

Ostatnim, ale równie ważnym punktem pielęgnacji kota, jest ochrona przed pasożytami w postaci kropel na pchły i kleszcze w przypadki, gdy mają kontakt z innymi lub są kotami wychodzącymi. Niezbędne są także wizyty u weterynarza i regularne odrobaczanie.