Jak nauczyć kota aportować?

Jak nauczyć kota aportować?

Koty są indywidualistami i niekoniecznie mają ochotę na robienie tego, co im każemy. Koty nigdy nie będą także tak oddane wam jak psy. Również nauka kota sztuczek jest czasochłonna i nie zawsze przynosi efekty. O ile psiaki zrobią wszystko, aby zadowolić opiekuna- tak koty już nie, zatem muszą mieć z tego jakąś korzyść.

Dlaczego z kotem trzeba się bawić?

Jeżeli wasz kot jest niewychodzący to szczególnie musicie pamiętać o tym, aby poświęcać mu czas i bawić się z nim. Przy czym zabawa z kotem jest zdecydowanie inna niż z psem. Otóż, aby kot czerpał z niej radość i frajdę musi przypominać mu polowanie. Dlatego też powinniście to tego celu wykorzystywać różne zabawki dla kota, choćby piórka na kiju czy też uciekające myszki, albo laser. Ale możecie też nauczyć kota aportować, oczywiście nie będzie to trwało chwilę. Zabawa nie tylko zacieśnia wasze więzi, ale pozwala kotu odstresować się i spalić nadmiar energii. Dzięki temu zachowa też odpowiednią wagę i nie będzie zmagał się z nadwagą, a przy tym nie będzie mu się nudziło. Znudzony kot potrafi drapać meble, zrywać zasłony czy gryźć kable, co oczywiście jest dla niego niebezpieczne.

Kot może aportować

Jak nauczyć kota aportować? Otóż na samym początku musicie znaleźć odpowiednie miejsce. Przestrzeń nie musi być zbyt duża i bez przeszkód. Tutaj przypominamy, że koty są szybkie, ale też szybko się męczą i o tym także musicie pamiętać, podobnie jak o tym, że zwierzaka nie można przymuszać do zabawy i jeżeli nie chce to nie możecie go zmuszać. Gdy już wybierzcie miejsce to czas znaleźć najlepszą i najatrakcyjniejszą zabawkę dla waszego mruczka, a jak wiadomo każdy opiekun zna swojego pupila najlepiej. Teraz czas wybrać porę. Najlepiej, aby rozpocząć naukę przed posiłkiem, bo po jedzeniu to już kota nie wyciągniecie z kojca. Przed jedzeniem wasz zwierzak jest najbardziej pobudzony. Zatem czas rzucać zabawkę i liczyć, że kot wam ją odda. Jeżeli puści ją z uścisku to wtedy pochwalcie go i dajcie smakołyk. Dzięki temu zwierzak zapamięta motywator pozytywny. Po zabawie oczywiście należy kota nakarmić i pogłaskać. Gdy zwierzak zacznie już z chęcią oddawać zabawkę to możecie zwiększyć poziom trudności i dodatkowo chować zabawkę, to da kotu jeszcze więcej frajdy i pobudzi jego zmysły. Gdy zwierzak opanuje już zabawę w aportowanie to możecie nauczyć go innych sztuczek, choćby podawania łapki.

Do żadnej zabawy nie można zwierząt zmuszać. Zatem jeżeli wasz kot akurat odpoczywa to nie macie co liczyć, że będzie chciał się bawić. Oczywiście trzeba też pamiętać, że kot musi z tej zabawy coś mieć, czyli musi być ona dla niego atrakcyjna, bądź będzie wiązała się z dobrą i smaczną nagrodą. Oczywiście im szybciej zaczniecie naukę tym lepsze efekty będziecie osiągać. Młode koty i kociaki są bardzo chętne do zabawy, z kolei stare koty najbardziej lubią spać.