Jak obciąć kotu pazury?

Jak obciąć kotu pazury?

Kocie pazury spełniają w życiu kota wiele istotnych funkcji. Przede wszystkimi służą one kotu do obrony w sytuacjach niebezpiecznych. Dodatkowo, jeżeli koty zmuszone są do samodzielnego zdobywania pożywienia, mogą one za ich pomocą polować. Jednocześnie kocie pazury są bardzo przydatne, kiedy kot chce wspiąć się na drzewo. Oczywistą kwestią jest również fakt, że pazury służą do drapania, co jest naturalną kocią czynnością. Jak widać odgrywają one ogromną rolę w życiu kota. Jeżeli koty żyją dziko – nie występuje tutaj problem przycinania ich pazurów. W naturalny sposób są one skracane, przez warunki w jakich żyją. W przypadku domowych mruczków, które nie mają możliwości wychodzenia z domu, to właściciel powinien zadbać o higienę kocich pazurów, o ich prawidłowe przycinanie i regulowanie ich długości.

Aby nie mieć problemu z przycinaniem pazurów, właściciel kota powinien przyzwyczaić małego kociaka do tego zabiegu już w pierwszych tygodniach życia. Z pewnością ułatwi to ich przycinanie w przyszłości, ponieważ jeżeli kot nie był oswajany z przycinaniem pazurów, może kojarzyć mu się to wyłącznie negatywnie, a tym samym będzie on reagował niechęcią. Zaleca się dokonanie pierwszego zabiegu pomiędzy 6, a 8 tygodniem życia kota.
Należy pamiętać, że podcinanie kocich pazurów trzeba wykonywać odpowiednim sprzętem, przeznaczonym typowo dla kotów, który można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Absolutnie odradza się stosowanie narzędzi dedykowanych dla ludzi. Zdecydowana większość kotów posiada 18 pazurów. Operację obcinania kocich pazurów należy rozpocząć od delikatnego naciśnięcia opuszka kociej łapy, co powoduje wysunięcie się pazura. Obcina się przeźroczystą część pazura. Należy pamiętać, aby obcinając pazurki nie naruszyć rdzenia pazura, co możne spowodować krwawienie oraz ból. Rdzeń ma charakterystyczny różowy lub czerwony odcień, co pozwala na odróżnienie go od pozostałej części pazura. Jeżeli kot reaguje niechętnie na ten zabieg, warto wykonać go z inną osobą, która w razie potrzeby może przytrzymać kota. U niektórych kotów zaleca się, aby czynność obcinania pazurów wykonywać podczas snu, co może ułatwić cały zabieg.

Jeżeli zastanawiasz się, czy obcinanie kocich pazurów jest absolutnie konieczne oraz czy należy ją praktykować, odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. W przypadku kiedy pazury kota nie zostaną przycięte, będzie on sam próbował je przytępić. Tym samym, na tej czynności mogą ucierpieć przede wszystkim meble oraz dywany w domu. Jednocześnie nieprzycinanie kocich pazurów, może prowadzić do złej ich kondycji, w postaci pojawienia się wrastających pazurów, które po pierwsze są dla kota bardzo niekomfortowe, a po drugie mogą doprowadzić do powstania infekcji.

Podsumowując, obcinanie kocich pazurów jest zabiegiem absolutnie koniecznym w przypadku domowych mruczków. Pamiętaj, aby wykonywać ten zabieg w sposób delikatny, uważając przy tym na rdzeń kociego pazura.