Jak obcinać kotu pazury?

Jak obcinać kotu pazury?

Każdy właściciel kota wie, że obcinanie kocich pazurów nie należy do najprzyjemniejszych czynności, zarówno dla samego właściciela, jak i dla kota. Jest to równocześnie czynność niezbędna, którą należy od czasu do czasu wykonywać. Kocie pazury muszą być obcinane regularnie, jeżeli nie chcemy, żeby ucierpiały przy tym nasze mebla, kanapy czy dywany. Drapanie jest bowiem dla kota czynnością absolutnie naturalną. Z jego pomocą kot usuwa martwy naskórek, zaznacza teren czy przeciąga się. Koty wychodzące na zewnątrz mają możliwość przystrzyżenia swoich pazurków w sposób naturalny, przykładowo na drzewie. Jednak domowe mruczki nie posiadają takiej możliwości. Tym samym opiekun kota musi o to zadbać i regularnie skracać kocie pazury. Warto jednocześnie przyzwyczajać swojego kota do czynności obcinania pazurów od małego. Taki kot w przyszłości najprawdopodobniej nie będzie mieć z tym problemów, co niestety często się zdarza. Zaleca się dokonanie pierwszego zabiegu pomiędzy 6, a 8 tygodniem życia kota.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że nie można używać do tej czynności sprzętów przeznaczonych dla ludzi. Koci pazur ma bardzo charakterystyczną budowę i tym samym należy zaopatrzyć się w odpowiedni obcinasz do pazurów, dostępny w każdym sklepie zoologicznym.

Sama czynność obcinania pazurów, nie jest skomplikowana, jeżeli nabierzemy odpowiedniej wprawy i nauczymy się jak szybko, sprawnie, a jednocześnie bezpiecznie to zrobić. Przystępując do akcji, musimy delikatnie naciskać opuszki kociej łapki. Pozwoli to na samoczynne wysunięcie się pazura. Pamiętajmy, że obcina się jedynie przeźroczysta część kociego pazura. W żadnym wypadku nie można naruszyć rdzenia pazura, co spowoduje ogromny ból i obfite krwawienie. Rdzeń ma charakterystyczny czerwono-różowy odcień i nie sposób go nie zauważyć. Należy być jednak czujnym, aby przez zbytni pośpiech lub stres go nie naruszyć.

W przypadku kiedy nasz pupil otwarcie pokazuje niechęć do samego pomysłu przycinania pazurów, warto ten zabieg wykonywać w dwie osoby. Jedna powinna trzymać kota, głaskać go i uspokajać, podczas gdy druga przystąpi do czynności obcinania. Zdarza się, że niektórzy opiekunowie kotów wykonują ten zabieg podczas drzemki kota, aby jak najmniej go niepokoić.

Czynność obcinania pazurów, pomimo tego, że czasami może być nieprzyjemna, jest niestety konieczna. Nieobcinanie kocich pazurów może znacznie pogorszyć ich kondycję oraz strukturę. Zdarza się, że z tego powodu paznokcie mogą wrastać, powodując przy tym ogromny ból dla kota i możliwość pojawienia się infekcji. Tym samym koniecznie musimy pamiętać o regularnym przycinaniu kocich pazurów, dla zdrowia naszych mruczków. Zabieg ten musi być wykonywany w sposób delikatny oraz jednocześnie uważny, tak aby nie zrobić kotu krzywdy. Z czasem, kiedy kot zauważy, że podczas wykonywania tej czynności, nic złego mu się nie dzieje, może okazać się, że łatwiej da on sobie obcinać pazury.