Jak oduczyć kota gryzienia?

Jak oduczyć kota gryzienia?

Często zdarza się, że koty mają swoje przyzwyczajenia, które niekoniecznie przypadają do gustu ich opiekunom. Zdarza się, że kot nieustannie drapie meble w domu, chociaż ma zakupiony odpowiedni do tego drapak. Innym przykładem może być gryzienie, praktykowane zwłaszcza przez małe, psotne kociaki. Jest to często zachowanie bardzo bolesne dla właścicieli kotów, ponieważ posiadają one dość ostre ząbki, które potrafią wbijać jak igły w dłonie swoich opiekunów. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest jakiś sposób na oduczenie swojego pupila tego zachowania – przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wszystkie praktyczne informacje.

Na początku warto zastanowić się nad przyczynami takiego kociego zachowania. Gryzienie w przypadku dorosłych kotów najczęściej wynika z agresji. Może ona być reakcją obronną kociego organizmu, w przypadku choroby lub silnego bólu. Czasami zdarza się również, że dotykamy kota w sposób jaki on nie lubi – to również może skutkować użyciem zębów oraz reakcją obronną kota. Z drugiej strony, takie zachowanie kota nie musi mieć podłoża negatywnego, może wynikać z jego sympatii do właściciela oraz chęci do zabawy. Małe koty często w ten sposób szukają rozrywki. W przypadku małych kociaków czynność gryzienia może wynikać również ze zbyt wczesnego odseparowania kota od matki.

Starając się oduczyć swojego pupila gryzienia możesz skorzystać z jednej z poniższych rad. W pierwszej kolejności warto poobserwować swojego pupila i poznać sytuacje, kiedy dochodzi do używania przez niego zębów. Tym samym, pomoże ci to w ustaleniu przyczyny takiego zachowania. Przykładowo, jeśli zauważymy, że jest to samoobrona kota na zachowanie z naszej strony, którego kot nie toleruje – rozwiązanie jest proste. Powinniśmy przestać zachowywać się w dany sposób, a tym samym prowokować zwierzaka do takich reakcji. Dodatkowo, jeżeli rozpoznasz sytuacje w których kot zaczyna używać zębów i nie wynikają one z prowokującego zachowania właściciela, wtedy konsekwentnie rugaj swojego pupila za złe zachowanie. Pamiętaj, żebyś zawsze robił to w ten sam sposób, aby kot miał szansę zapamiętać o co chodzi. Jednocześnie, w oduczaniu kota gryzienia absolutnie nie możesz stosować kar fizycznych, które najprawdopodobniej przyniosłyby skutek odwrotny od zamierzonego. Bowiem koty bardzo źle na nie reagują i mogą stać się jeszcze bardziej agresywne. Ponadto, jeżeli domyślamy się, że przyczyna agresywnego zachowania kota może wynikać z choroby i towarzyszącego jej bólu, jak najszybciej powinniśmy udać się do weterynarza, aby zbadał on kota oraz postawił diagnozę.

Pamiętaj, że gryzienie przez kota najczęściej musi z czegoś wynikać. Być może są to złe przyzwyczajenia kota, których do tej pory nie próbowałeś wyeliminować. Warto tym samym, uważnie analizować zachowania swojego pupila, zastanowić się nad możliwymi przyczynami orz konsekwentnie przystąpić do działania, w celu oduczenia twojego kota niepożądanych zachowania.