Jak oduczyć kota sikania w domu

Jak oduczyć kota sikania w domu

Jeśli kot nie jest chory, co upośledzałoby jego genialny umysł, problem z oddawaniem moczu poza kuwetą może leżeć po stronie opiekuna, jego niewłaściwego traktowania zwierzęcia. Oczywiście, jeśli chodzi o kota kastrowanego. Psychika kota jest bardzo delikatna i bardzo duży wpływ ma na niego stres. Zwolennicy różnego rodzaju behawiorystów, mogą oczywiście skorzystać z tego rodzaju pomocy, najczęściej jednak wystarczy wyeliminować czynnik stresogenny.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest dokładne przebadanie zwierzątka, bo gdy mu coś dolega, zaczyna zaniedbywać higienę i zdarza się, że brudzi obok swojego legowiska, którym czasami jest nasze łóżko. Istnieje dużo , które mogą negatywnie wpływać na zachowanie naszych mruczących podopiecznych. Najczęściej dotyczą układu moczowego. Oprócz leczenia, zmieńmy dotychczasowe jedzenie na specjalną karmę dla kotów z problemami urologicznymi.

Jeśli nie wykastrujemy naszego pupila, będzie on znaczył teren i zmieni nasze mieszkanie w kuwetę. I nie poradzą żadne odstraszacze, wyzywanie i przemoc fizyczna. Dlatego, jeśli prowadzimy hodowlę, musimy po prostu sprzątać i ograniczyć teren kota.

Podobnie może być z posiadaniem większej ilości kotów. Dla tych indywidualistów i dominatorów, obecność konkurencji będzie ogromnie stresująca, zawsze, więc przyjęcie do domu nowego mieszkańca powinna być stukrotnie przemyślana. Gdy jednak taka sytuacja już się wydarzy, musimy dać rezydentowi dużo ciepła i uwagi, by poczuł, że nadal jest władcą w domu a świeżaka, tymczasowo izolować i zaznajamiać powoli.

Trzeba pamiętać, że kuwet w domu powinno być o jedną więcej niż kotów i muszą być często myte. Zwierzę nie skorzysta z brzydko pachnącego miejsca. Kluczowy może też być żwirek dla kota. Trzeba przetestować, który naszemu puchatkowi przypasuje.

Koty ją niesamowitymi czyściochami, dlatego powinniśmy również zadbać o czyste posłanie w miejscu, które sobie upodobał do spania. Tylko kocięta lub dorosłe koty, które przygarnęliśmy mogą mieć problemy z odnalezieniem właściwego miejsca do wypróżnienia. Musimy delikatnie naprowadzić nowego mieszkańca na wymagane stanowisko. Bardzo szybko przyswoi sobie wiedzę, gdy kilka razy bez przymusu umieścimy go w kuwecie.

Problemy z zachowaniem czystości mają również stare koty i wtedy musimy wykazać się empatią i po prostu kilka razy w ciągu dnia zorganizować staruszkowi transport do toalety. Zadbajmy również o odpowiednią karmę dla seniora, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Nie jest wskazane ograniczanie kotom dostępu do wody, bo gdy się pochoruje problem będzie jeszcze większy.

By utrzymać w domu miłą woń i nie wstydzić się przed gośćmi, kocimi smrodkami, dobrze jest zaopatrzyć się w środki myjące, niwelujące zapachy. Dobrym sposobem jest również przecieranie zalatujących kocim moczem miejsc, octem. Ocet jest też świetny, jako dodatek do prania kocich legowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *