Jak oswoić kota?

Jak oswoić kota?

Koty to wspaniałe i bardzo tajemnicze zwierzęta. Są zdecydowanie bardziej wymagające niż wesoło podrygujące pieski i znacznie dosadniej wyrażają swoje własne zdanie i dezaprobatę np. poprzez sikanie do twoich ulubionych butów, czy kosza z czystą bielizną. Niemal każda zmiana może okazać się dla pupila źródłem stresu i frustracji. Dlatego sprawdź jak wdrażać zmiany w życie futerkowego współlokatora, aby wasza współpraca przebiegała łatwo i bezboleśnie dla was obojga. 

Większość przyszłych opiekunów adopcyjnych najczęściej poszukuje wiedzy dotyczącej tego-  jak oswoić kota w nowym domu? Po pierwsze- być odpowiednio przygotowanym zanim pupil zawita w naszych skromnych progach. Oprócz kompletowania wyprawki dla kota obejmującej zakup kuwety, żwirku, zabawek, czy legowiska trzeba pamiętać o zabezpieczeniu okien oraz drzwi. Przed przyprowadzeniem kotka do domu należy także schować wartościowe dla domowników przedmioty i usunąć z pola widzenia zwierzaka przedmioty codziennego użytku, które mogą stanowić dla niego zagrożenie, czyli np. woreczki foliowe, gumki do mazania itp. Zanim kot trafi do domu powinien zaliczyć kontrolną wizytę u weterynarza. W przypadku zwierząt, które urodziły się w sprawdzonej hodowli, nie jest to konieczne. Wizytę u lekarza weterynarii koniecznie odhaczyć muszą właściciele zwierząt przygarniętych z ulicy. 

Nowy czworonożny mieszkaniec Twojego domu z pewnością będzie potrzebował nieco czasu, aby przyzwyczaić się zarówno do miejsca oraz reszty domowników. Pierwsze chwile kota w nowym mieszkaniu powinny być chwila intymną. Na wstępnie warto pokazać mu gdzie znajduje się kocia toaleta. Potem pupila należy zostawić w spokoju i pozwolić mu się rozejrzeć w nowym miejscu. Mruczek musi znaleźć sobie kilka bezpiecznych kryjówek, obwąchać meble, zaznaczyć teren w kuwecie, a przede wszystkim oswoić się z zapachami jakich doświadczy w Twoim domu.

Okres adaptacyjny trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni lub miesięcy w przypadku kotów po przejściach. Kocięta przez jakiś czas instynktownie mogą piszczeć i miauczeć w poszukiwaniu matki i rodzeństwa, starsze z bagażem doświadczeń mogą być nieufne, a nawet agresywne. Zanim zwierzę na dobre nie zadomowi się w domu i nie zaakceptuje jego mieszkańców może być osowiałe, wystraszone lub po prostu robić właścicielom na złość. Nie wiesz jak oswoić kota, który się boi?- Najlepiej powoli i stopniowo. Daj mu trochę czasu i bądź cierpliwy, gdy nadejdzie odpowiedni moment, a Ty zyskasz zaufanie zwierzęcia, wasza relacja wejdzie na zupełnie inny poziom, stając się związkiem na długie lata.

Nieco więcej problemów pojawia się w przypadku gdy w domu znajduje się więcej zwierząt. Kwestia tego, jak oswoić kota z kotem w dużej mierze uzależniona jest od indywidualnych cech charakteru zarówno stałych współlokatorów, jak i nowego mruczącego nabytku. Kluczem do sukcesu całej operacji będzie zatem obserwacja. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że będzie to przyjaźń zrodzona w bólach i trudzie, a jej zawiązanie poprzedzi wiele hałaśliwych bijatyk warto na jakiś czas odizolować pupili od siebie i stopniowo zwiększać pole, długość oraz częstotliwość interakcji pomiędzy kotami. Zwierzęta muszą mieć czas na wymianę zapachów, kontakt wzrokowy, ustalenie wzajemnych granic i zaakceptowanie nowego towarzysza zabaw. Jeśli nie wiesz jak oswoić kota z chomikiem– odpowiedź jest prosta- raczej nie rób tego w ogóle! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby koty mieszkały w jednym domu z gryzoniami, jednak trzeba pamiętać o tym, że uroczy milusińscy to drapieżniki i bezwzględni łowcy, więc o interakcjach pyszczkiem w pyszczek nie ma raczej mowy.

Koty boją się kąpieli jak ognia, jednak nie znaczy, że nie wymagają od czasu do czasu spotkanie z prysznicem Jak przyzwyczaić kota do wody?– Oto jest pytanie. Tutaj także sprawdzi się metoda małych kroczków. Dla komfortu pupila i własnego bezpieczeństwa zanim dojdzie do pierwszej kąpieli warto najpierw wpuścić zwierzę do suchej wanny. Przy kolejnej okazji powinna być ona napełniona niewielką ilością wody, by potem sukcesywnie zwiększać jej ilość. Jeśli pupil będzie wyraźnie zestresowany trzeba przerwać lekcję higieny i wrócić do niej za jakiś czas. Jeśli kot będzie nierefomowalny w kwesti kapieli czasem możesz skorzystać z suchego szamponu dla zwierząt.