Jak podać kotu tabletkę?

Jak podać kotu tabletkę?

Jeżeli jesteś właścicielem kota, z pewnością wiesz, jak problematyczne może być podanie kotu tabletki. Zdarzają się sytuacje, w przypadku różnych chorób czy schorzeń, że podanie tabletki jest niezbędne dla jego zdrowia oraz kondycji fizycznej. Nie należy to jednak do najprzyjemniejszych sytuacji, zarówno dla kota, jak i jego właściciela. Warto zatem, o ile to możliwe stosować lekarstwa podawane w płynie lub w paście. Jeżeli wiesz, że twój kot ma szczególny problem z przyjmowaniem tabletek, może powinieneś zasugerować powyższe weterynarzowi. Zatem jak w prosty sposób podać kotu tabletkę, aby nawet tego nie zauważył? W poniższym artykule znajdziesz na to odpowiedź.

Jednym ze sposób, który może wydawać się nieco drastyczny, jest wsadzenie pastylki do kociego pyszczka i zmuszenie naszego pupila do jej połknięcia. Palcami jednej ręki należy ścisnąć kotu policzek, zaraz obok stawu żuchwowego. Tym samym, kot samoczynnie otworzy pyszczek. Następnie jak najszybciej należy umieścić lek na języku kota, najbliżej jego nasady i zamknąć koci pyszczek. Kolejno musimy poczekać, aż nasz pupil połknie tabletkę. Tutaj przychodzi najgorsza część całej operacji. Musimy trzymać naszego pupila za szczękę, dopóki nie zobaczymy, że połknął pastylkę. Jeżeli od razu puścimy kota wolno, możemy mieć pewność, że tabletka zostanie wypluta. Jeżeli nie chcemy ręcznie wkładać kotu leku do pyszczka, możemy użyć specjalnego urządzenia, czyli aplikatora pastylek.

Najbardziej powszechną metodą podawania kotu pastylek jest wymieszanie leku z karmą. Taką tabletkę należy rozkruszyć łyżeczką oraz wymieszać z ulubioną mokrą karmą zwierzaka. Warto tutaj wybrać właśnie mokrą karmę, której konsystencja umożliwi łatwe ukrycie leku. Jednakże należy zauważyć, iż ta metoda nie zawsze się sprawdza, Co bardziej spostrzegawcze mruczki mogą wyczuć tabletkę wymieszaną z karmą oraz odmówić jej spożycia. Zdarza się również, że określonych rodzajów leków nie można rozdrabniać, gdyż tracą one swoje właściwości.

Innym sposobem może być rozdrobnienie pastylki wraz z wodą oraz podanie tak sporządzonej mikstury kotu za pomocą strzykawki. Nie warto dodawać zbyt dużej ilości wody, aby kot mógł jak najszybciej połknąć zawartość strzykawki. Płyn należy wstrzyknąć kotu prosto do pyszczka, zachowując niewielki kąt. Pamiętaj aby nie wstrzykiwać zawartości bezpośrednio do gardła – kot może się zakrztusić. Uważa się, iż powyższa metoda jest najłatwiejsza, jeżeli chodzi o podawania tabletek zwierzakowi. Podobnie, jak w metodzie opisanej powyżej, nie wszystkie leki można rozkruszyć, tym samym, w tym przypadku, sposób ten od razu zostaje wyeliminowany.

Z pewnością podawanie naszemu pupilowi lekarstw nie należy do najłatwiejszych czynności. Nie powinno nas to zresztą dziwić. Nikt z nas nie lubi zażywać tabletek, a co dopiero koty. Powyższe metody mogą pomóc w tym nieprzyjemnym procesie i sprawić, iż nasz pupil finalnie zażyje przepisany lek.