Jak pozbyć się pcheł u kota?

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Wiele kotów jest wolno żyjących, inne wychodzą sporadycznie, ale i to wystarczy by spotkały się z pewnymi pasożytami, a mianowicie pchłami. Niestety pchły na nogawkach mogą przynieść również ludzie. Dlatego nawet kot domowy narażony jest na pchły. Ten pasożyt nie zainteresuje się człowiekiem, dlatego poszuka sobie atrakcyjniejszego żywiciela. Tego znajdzie w kocie wpijając się w jego skórę. To powoduje świąd u kota i drapanie się. Ponadto kot wylizuje sierść jest zatem narażony na połknięcie pchły, która może być zarażona tasiemcem. To dotyczy właściwie wszystkich kocich pasożytów. Połknięcie zarażonej pchły jest oczywiście niebezpieczne także dla człowieka, dlatego nie zaleca się całowania kota w pyszczek czy po głowie. Najczęściej pchły żerują właśnie przy głowie i ogonie zwierzęcia. Warto zatem zastanowić się, jak pozbyć się pcheł u kota?

Kot lubi czystość

Ponieważ kot lubi czystość przede wszystkim musisz zadbać o jego regularne wyczesywanie, jeśli jest długowłosy. wtedy też możesz zauważyć pchły. Kot może mieć również na skórze ranki i strupy, gdyż sam próbuje pozbyć się insektów ze swojej skóry. Warto zatem zakupić specjalne krople u weterynarza i zaaplikować je na kark kota. Wszelkie posypki nie będą dobrym wyborem, gdyż mogą być toksyczne dla zwierzęcia i spowodować problemy żołądkowe, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Na pewno nie można stosować środków na pchły dla psów i należy wybierać te dedykowane kotom. Można również kotu założyć obroże przeciw pchłom. Ona również skutecznie zabija dorosłe osobniki i uniemożliwia im złożenie nowych jaj. Stosując takie metody możesz szybko pozbyć się pcheł, zawsze jednak w tej kwestii należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który poleci najlepszy środek.

Czystość w domu to podstawa

Poza wyczesywaniem kota należy pamiętać również o czystości jego kuwety i legowiska. Jeśli kot miał pchły wszystko musi być gruntownie umyte, wyprane i zdezynfekowane. Trzeba dobrze odkurzyć mieszkanie i zastosować odpowiednie środki zwalczające pchły. Pozbycie się pcheł bywa procesem żmudnym i kilkudniowym, zwłaszcza jeśli zdążyły się już zadomowić na skórze kota, który dodatkowo śpi w wielu miejscach. Być może konieczne będzie również czyszczenie materaca czy łóżka, jeśli kot w nim śpi. Trzeba zajrzeć w każdą szczelinę i dokładnie ją odkurzyć, gdyż pchły lubią zakamarki. Tylko dzięki temu uchronimy kota przed kolejnym atakiem pasożytów. Zatem profilaktyka i dbanie o czystość domu są bardzo ważne. Regularnie trzeba również czyścić kocią kuwetę i wymieniać żwirek. Nie są polecane szampony na pchły. Koty zwykle nie znoszą kąpieli. Nie moczy się im też głowy, a przez to pchły przedostają się właśnie na głowę i stosowanie specyfiku może być nieskuteczne. Zatem stosuje się krople lub obroże. Najlepiej zasięgnąć opinii weterynarza w tej kwestii.