Jak utrzymywać czystość w kociej kuwecie?

Jak utrzymywać czystość w kociej kuwecie?

Koty to jedna z najbardziej tajemniczych i pedantycznie wręcz dbających o własną higienę zwierząt na świecie. Swoje zamiłowanie do czystości potrafią demonstrować w dość kontrowersyjny sposób. Te zwinne czworonogi nie będą załatwiać się w brudnej i śmierdzącej kuwecie. Jeśli będziesz ignorować ich potrzeby, one zignorują zasady waszego współżycia lokatorskiego i za potrzebą zaczną chadzać w różne inne miejsca w domu. Zapach kociego moczu bywa niezwykle intensywny i trudny do wywabienia-co zapewne wiadome jest wszystkim posiadaczom tych urokliwych zwierząt. Dzięki tym radom twoi niefutrzaści domownicy lub goście znów odetchną pełną piersią, a twój kot przestanie załatwiać się np. w koszu na pranie.

Ważne jest miejsce i czas i akcesoria

Dlatego właśnie walkę o utrzymanie czystości w kociej kuwecie rozpocząć trzeba od wyboru odpowiedniego wielkością pojemnika. Jeśli pod dachem mieszka kilka milusińskich, każde powinno posiadać własną toaletę. Właściciele posiadający więcej niż jedno zwierzę, często zwracają uwagę na fakt, że koty nie często godzą się na rozmieszczeni pojemników w bliskiej odległości, a co dopiero korzystają z jednej kuwety. Powinna być ona zlokalizowana w miejscu oddalonym od głośnych urządzeń, zgiełku życia godzinnego. Intymna atmosfera i droga ucieczki to klucz do zdobycia kociego zaufania.

Jeśli mowa o samym czyszczeniu kuwety powinno się ono odbywać codziennie. Posiadanie kota to nie tylko radość ze wspólnego życia i miękkiego futerka, ale również obowiązki. Częstotliwość wymiany żwirku lub usuwania nieczystości w ciągu danego dnia jest kwestią indywidualną i uzależnioną od potrzeb kota. Niezbędnym minimum dotyczącym każdej kuwety w mieszkaniu jest sprzątnięcie jej 2 razy dziennie. Kał oraz mocz wybiera się specjalną łopatką, w zależności od wybranego żwirku może on zbrylać się lub nie. Suchy wkład, który pozostał w pojemniku uzupełnić trzeba świeżym. Gruntowne porządki obejmujące opróżnienie, umycie i osuszenie kuwety oraz wymianę żwirku powinieneś lub powinnaś zaplanować 1 w tygodniu. Po wypróżnieniu pojemnik umyć można woda z bezzapachowym mydłem lub specjalnym, bezpiecznym dla zwierząt środkiem do czyszczenia kuwet. Dostępne w sklepach zoologicznych i online preparaty usuwają drobnoustroje i dodatkowo neutralizują przykry zapach.

Dobry żwirek to podstawa

Bardzo dużo zależy również od wybranego żwirku. W tej kwestii nie należy się kierować tylko ceną. Żwirek należy dopasować do długości sierści kota, tego, czy przycinasz mu pazury, jego preferencji zapachowych dopiero na końcu twoich potrzeb. Na rynku dostępne są neutralizujące smród, zbrylające, silikonowe lub wyprodukowane z naturalnych materiałów wkłady do kuwet. Dodatkowym ułatwieniem mogą okazać się maty oraz wkłady pod żwirek. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku żwirków betonitowych, zrobionych z gliny, które w kontakcie z wilgocią przyklejają się i uciążliwie rozmazują na dnie kuwety i akcesoriach do jej czyszczenia.

Na koniec najważniejsze- korzystaj z rękawiczek, a na pewno koniecznie umyj ręce! Higiena pozwoli ci uchronić siebie i swoją rodzinę przed drobnoustrojami przenoszonymi przez zwierzęta.