Jak wybrać karmę dla kota?

Jak wybrać karmę dla kota?

Wybór karmy dla kota nie jest prostym zadaniem dla właścicieli kotów. Jeżeli posiadasz kota, z pewnością chcesz mu zagwarantować wszystko, co najlepsze. Nie ma wątpliwości, iż odpowiednio dobrana karma, jest niezwykle istotną kwestią w codziennym życiu kota. Obecnie na rynku oferowana jest szeroka gama tego typu produktów. Nie oznacza to oczywiście, że większość oferowanych karm będzie odpowiednia dla twojego pupila. Odpowiedzialny opiekun kota powinien dobrze zastanowić się oraz przeanalizować skład poszczególnych produktów, aby dobrać jak najbardziej pełnowartościową karmę dla swojego kota.

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Stojąc przed wyborem karmy dla kota należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W pierwszej kolejności, karmę dla kota należy dobrać do jego wieku. Oczywistym jest, że dieta małego kociaka będzie się różnić od diety dorosłego kota. Na rynku oferowane są karmy dedykowane specjalnie dla poszczególnych etapów życia kota, różniące się przede wszystkim składem oraz wartością energetyczną. Często zdarza się, że kot ma swoje indywidualne potrzeby, które również powinny być brane pod uwagę, podczas wyboru odpowiedniej karmy. Posługując się przykładem, dla kotów wysterylizowanych lub kotów z wrażliwym żołądkiem zaleca się stosowanie specjalnie dobranych produktów. Podczas wyboru karmy należy również podjąć decyzję, jaki jej rodzaj będzie dominować w diecie naszego pupila, czy będzie to karma sucha czy może karma mokra. Karmy suche zawierają w sobie dużą, skondensowaną ilość składników, potrzebnych w diecie kota. Tym samym często mała ilość karmy potrafi zaspokoić jego dzienne potrzeby. Szacuje się, iż dorosły kot powinien spożyć niecałą filiżankę suchej karmy w ciągu jednego dnia. Karma mokra z kolei powinna być podawana w większych ilościach, od 3 do 4 razy na dzień. Należy ponadto pamiętać, iż karmy mokre dostarczają również wodę do organizmu kota. Domowe mruczki często mają problem z piciem wody prosto z miski, więc spożywanie przez nie mokrej karmy bilansuje poziom wody w kocim organizmie.

Jaka karma będzie najlepsza dla kota?

Oczywistym jest, iż podejmując decyzję o kupnie poszczególnej karmy dla kota należy przede wszystkim dokładnie przeczytać etykietę na opakowaniu oraz podany tam skład. Powszechnie uważa się, iż najlepszymi karmami dla kota są te, które zawierają największą ilość mięsa. Mięso bowiem stanowi podstawę diety kota, bez którego nasze czworonożne pupile nie mogą się obejść. Zatem, kiedy czytamy etykietę na opakowaniu, to mięso powinno znajdywać się na pierwszym miejscu. Dodatkowo należy pamiętać, że codzienna dieta kota musi być bogata również w białka, tłuszcze oraz witaminy. Generalnie należy unikać karm, które zawierają w swoim składzie zboża, ryż czy kukurydzę, czyli produkty zupełnie nieodpowiednie dla kociego żołądka. Jednocześnie zawsze należy mieć na uwadze, że karmę dobiera się pod indywidualne potrzeby kota w danym czasie, takie jak wiek, stan zdrowia kota, ewentualne schorzenia czy ogólna kondycja kota.