Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Jeżeli nasz kot nie jest tylko domowym mruczkiem, ale również spędza czas na zewnątrz, z pewnością pojawia się tutaj nawracający problem w postaci kleszczy. W miesiącach letnich, każdy właściciel takiego kota musi zmierzyć się z tym problemem. Jak wiadomo kleszcza są bardzo niebezpieczne, nie tylko dla ludzi, ale również dla kotów. Pasożyty te mogą doprowadzić do rozwinięcia się wielu poważnych chorób, takich jak anaplazmoza czy borelioza. Kleszcze wbijają się w ciało swojej ofiary zupełnie bezboleśnie, co powoduje, że kot często nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada pasożyta. Tym samym, warto pamiętać o dokładnym przeglądaniu futerka naszego pupila pod tym kątem. Nawet jeżeli zdecydowałeś się na zastosowanie środków antykleszczowych i tak warto sprawdzać powyższe.

Znalezienie kleszcza u kota często nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza jest to utrudnione w przypadku kotów długowłosych. Z pewnością głaskanie kota może tutaj pomóc, ponieważ właściciel może wyczuć wtedy kleszcza, pod opuszkami palców. Pasożyty te najczęściej wybierają następujące miejsca na kocim ciele: okolice pyszczka, odbytu oraz uszu. Ponadto zdarzają one się na brzuchu i karku. Są to miejsca, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka i mocno ukrwiona. Szukając pasożytów, warto zatem skupić się na powyższych obszarach.

Po zlokalizowaniu kleszcza, należy przygotować się do jego sprawnego usunięcia. Po pierwsze musisz założyć rękawiczki jednorazowe oraz przygotować preparat za pomocą którego odkazisz skórę. Warto również zaopatrzyć się w specjalne narzędzia, służące do usuwania kleszczy – można je nabyć w każdej aptece. Jednak, kiedy goni nas czas zwykła pęseta również się nada. Wyciągając kleszcza, pamiętaj aby obchodzić się z nim w sposób jak najbardziej delikatny, aby go nie rozdrażnić. Bowiem rozwścieczony pasożyt może zwrócić treść pokarmową, zawierającą drobnoustroje, co jest złe dla zdrowia kota. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry. Nie należy chwytać go za odwłok, ponieważ może doprowadzić to do oderwania głowy pasożyta, a w efekcie do zarażenia infekcją. Po złapaniu kleszcza, należy go sprawnym i energicznym ruchem wykręcić. Nie należy szarpać kleszcza. Wkłucie pasożyta, po jego wykręceniu należy natychmiast zdezynfekować. Samego pasożyta należy zutylizować, poprzez spuszczenie w toalecie.

Należy pamiętać, aby nie bagatelizować problemu kleszczy. Jeżeli Twój kot złapał kleszcza, jak najszybciej przystąp do jego usunięcia. Zwłoka może bowiem spowodować poważne konsekwencja dla zdrowia zwierzaka, w postaci przeróżnych chorób, które wywołują te pasożyty. Nie każdy jednak czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać taki zabieg. W takim wypadku jak najszybciej umów wizytę w gabinecie weterynaryjnym, gdzie doświadczony specjalista zadba o twojego pupila. Pamiętaj dodatkowo, aby zwłaszcza w miesiącach letnich codziennie sprawdzać skórę swojego zwierzaka, w myśl zasady lepiej zapobiegać, niż leczyć.