Jaki drapak dla kota? Poradnik

Jaki drapak dla kota? Poradnik

Nieodzownym elementem kociej natury jest czynność drapania. Drapanie jest jak najbardziej naturalnym zachowaniem, za pomocą którego koty zaznaczają dane terytorium, pozbywają się martwych części pazurów czy ćwiczą mięśnie swoich łap. Za pomocą drapania koty również rozciągają się, zwłaszcza po przebudzeniu. Jak widać drapanie jest stałym elementem kociego życia, bez którego żaden kot nie może egzystować. Tym samym, odpowiedzialny opiekun kota powinien zapewnić kotu odpowiednie warunki do wykonywania tej czynności. Dotyczy to zwłaszcza domowych mruczków, nie mających możliwości wychodzenia na zewnątrz.


Powyższe pokazuje jak ważnym przedmiotem dla kota pozostaje drapak. Posiadając odpowiednio dobrany oraz ustawiony drapak, możesz być pewny że twój pupil będzie z niego korzystać, co pozwoli uchronić inne powierzchnie przed zniszczeniami spowodowanymi kocimi pazurkami. Oczywiście zasada ta dotyczy w pełni udomowionych mruczków. W przypadku kotów, które wychodzą na zewnątrz i posiadają inne, ciekawsze powierzchnie do drapania, zakupiony drapak dla kota może nie być dla nich tak interesującym przedmiotem.

Wybierając odpowiedni drapak dla swojego kota, najlepiej uprzednio poobserwuj jego zachowania oraz przyzwyczajenia. Jeżeli zauważysz, że Twój kot lubi drapać płaskie przedmioty, takie jak dywan wtedy będzie to dla Ciebie wskazówką, że powinieneś wybrać drapak poziomy. Jeśli jednakże twój pupil gustuje w drapaniu pionowych powierzchni, przykładowo ścian – odpowiednim rozwiązaniem będzie drapak stojący. Oczywiście może zdarzyć się również, że twój kot akceptuje oba wymienione rodzaje drapaków, wtedy twój wybór może paść na większy drapak, posiadający wiele poziomów o powierzchniach zarówno poziomych, jak i pionowych.

Drapak musi umożliwiać całkowite rozciągnięcie się kota

Marcin Bugacki – weterynarz

Jak wszystkie akcesoria dla kotów, również drapaki dostępne są w wielu przeróżnych modelach. Z pewnością podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać drapak jest jego stabilność. Drapak musi być solidny, dobrany odpowiednio do wagi oraz rozmiaru kota, aby uniknąć sytuacji, kiedy może on przewrócić się na twojego pupila i wyrządzić mu krzywdę. Wiele modeli drapaków ma możliwość zamocowania ich do ścian czy sufitu, a zatem zwłaszcza w tym wypadku należy wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa twojego kota. Oczywiście wybierając drapak, musi on być również odpowiednio dobrany do wielkości oraz wagi kota. Uważa się, że dobry drapak musi umożliwiać całkowite rozciągnięcie się kota. Tym samym należy uważać, żeby nie wybrać za małego modelu, który nie będzie dla kota funkcjonalny i nie będzie spełniać należycie swojej roli. Jeżeli chodzi o cenę takiego drapaka, to nie musi to być wcale bardzo kosztowne rozwiązanie. Przedział cenowy drapaków dostępnych na rynku jest dość duży. Można również taki drapak wykonać samodzielnie.

Posiadanie drapaka dla kota jest absolutnie niezbędne. Twój kot musi mieć możliwość drapania, z uwagi na to, iż jest to jego naturalna, codzienna czynność, którą musi wykonywać.