Jaki drapak jest najlepszy dla kotów?

Jaki drapak jest najlepszy dla kotów?

Spróbujemy wczuć się w kocie upodobania i zastanowić się, jaki drapak jest najlepszy dla kotów. Koty uwielbiają psocić skakać, drapać i podejmować wyzwania. Uwielbiają czaić się na różne, zwłaszcza ruchome przedmioty, a także wciskać się w niewielkie szczeliny, gdzie nierzadko zasypiają. Drapak musi być dla kota atrakcyjny i wielostopniowy, aby wejście na niego stanowiło pewne wyzwanie. Zatem jaki model wybrać?

Drapak typu drzewko – idealny wybór dla każdego kociaka i dorosłego kota

Choć mówi się, że dla kociaków najlepiej wybrać niskie drapaki, to jednak po okresie zainteresowania matami sizalowymi warto postawić na drapak typu drzewko. Kot jest zwierzęciem gibkim, zwinnym i skocznym, nawet mały kociak. Nie należy zatem obawiać się, że na wyższym drapaku może zrobić sobie krzywdę, choć warto nadzorować jego zabawę, przynajmniej na początku. Jeśli kot jest już duży i dość ciężki to trzeba zwrócić uwagę na to by słupki drapaka miały dużą średnicę i stanowiły solidne podparcie dla całej konstrukcji, tak by drapak nie przewrócił się razem z kotem, po tym jak na niego wskoczy. Drapak typu drzewo może mieć słupki wykonane z włókna sizalowego, które jest trwałe i odporne na uszkodzenia. Słupki mogą znajdować się również na kolejnych kondygnacjach, zwłaszcza, jeśli nasz drapak-drzewo rozgałęzia się na boki. Oczywiście na każdym poziomie powinny znajdować się drewniane deseczki, na które kot może wskoczyć i które służą mu do odbicia się by wspiąć się wyżej. Z jednej strony drapaka może znajdować się sizalowy słupek aż na najwyższe piętro, co może być gratką dla wszystkich kociaków, które lubią wspinać się po pionowych pniach niczym małpki. Na górze może zostać przytwierdzona zabawka, np. pluszowa kuleczka na sznurku, którą kociak za wszelką cenę będzie chciał dopaść. Na dole lub na którymś z pięter znajdzie się również miejsce na budkę, a właściwie dziuplę dla kota, gdzie może się wcisnąć i schronić, a także zdrzemnąć. Koty uwielbiające zakamarki i na pewno od razu będą się tam wciskać. Drapak poza słupkami może być również wyposażony w specjalne kładki pokryte materiałem, po których kotek może wspinać się na kolejne kondygnacje drapaka.

Oczywiście drapak zawsze należy dobrać do temperamentu kota, wszak nie każdy uwielbia się wspinać, a niektóre są z natury leniwe i mogłyby przespać niemal całą dobę. Dla nich warto wybierać drapaki, które posiadają zarówno budki, jak i legowiska na kolejnych kondygnacjach. Można nawet zrezygnować z drapaków wysokich i po prostu postawić na drapaki budki. Dla najbardziej aktywnych kotów polecane są drapaki złożone, które mają nie tylko słupki, zabawi i wiele poziomów, ale również hamak do snu i zabawy. Koty takie przestrzenie wprost uwielbiają. Wśród wielu modeli z pewnością znajdziesz drapak dopasowany do potrzeb twojego mruczącego pupila.