Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?

Jednym z podstawowych kocich sprzętów, obecnych w każdym domu jest kuweta. Jest to element wyposażenia absolutnie podstawowy, bez którego nie sposób jest się obyć, zwłaszcza jeżeli nasz mruczek jest domowych kotem, nie wychodzącym na zewnątrz. Tym samym każdy opiekun kota zdaje sobie sprawę również z problemów, pojawiających się w związku z powyższym. Wysypujący się żwirek, roznoszony po całym domu wydaje się być standardem. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na kwestię żwirku. Występuje wiele rodzajów żwirków dla kotów, różniących się między sobą dość znacznie, zarówno pod względem materiału z którego zostały wykonane, ich właściwości oraz ceny. Jeżeli zastanawiasz się, jaki żwirek wybrać, żeby jak najbardziej niwelował on brzydkie zapachy dochodzące z kuwety, ten artykuł jest zdecydowanie dla ciebie.

Powszechnie uważa się, że żwirkiem najlepiej pochłaniającym specyficzne zapachy kuwety jest żwirek silikonowy, zwany również silikatowym. Jest to żwirek składający się z małych kryształków lub granulek, które posiadają doskonałe zdolności absorpcyjne. Tym samym potrafią doskonale wchłaniać ciecz oraz zawiązywać brzydki zapach w ich wnętrzu. Jednocześnie, z tego powodu jest to żwirek bardzo wydajny, niewymagające ciągłej wymiany. Oczywiście przy tym cena takich żwirków jest dość wysoka, jednak biorąc pod uwagę fakt, że wystarcza on na naprawdę długi czas, wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Należy wspomnieć również o największej wadzie takich żwirków. Koty często nie chcą ich używać, z uwagi na ich konsystencję i dość grube granulki z których żwirek jest zbudowany. Żwirek silikonowy swoim wyglądem nie przypomina naturalnego dla kota podłoża, jakim jest ziemia czy piasek. W przypadku innych żwirków, takich jak żwirek bentonitowy czy drewniany ten problem nie występuje. Jednocześnie naczelna zasada brzmi, że twój kot ma ostatnie zdanie przy wyborze danego żwirku. Jeżeli nie będzie on chciał używać żwirku silikonowego i będzie załatwiał swoje potrzeby poza kuwetą, z pewnością szybko przekona cię do wyboru innego żwirku, nawet jeśli nie będzie on w tak dobry sposób pochłaniać zapachów. Warto również pamiętać, że żwirek silikonowy nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli nasz kot jest mały. Kociaki maja bowiem tendencję do zjadania żwirku. Żwirek silikonowy jest dość duży i może powodować różne komplikacje zdrowotne. Jednocześnie żwirek ten dość mocno szeleści, czego płochliwe koty nie lubią.

Podsumowując, jeżeli szukasz żwirku, który najlepiej będzie pochłaniać nieprzyjemne zapachy z kociej kuwety, bez dwóch zdań będzie to jeden z dostępnych na rynku, żwirków silikonowych, zwanych również jako silikatowe. Jednakże ze żwirkiem tym związane są powyższe problemy, które mogą go definitywnie wyeliminować z kociej kuwety. Warto jednak spróbować i zakupić taki żwirek – a nóż twój kot nie będzie miał z nim problemu i chętnie będzie z niego korzystać, a zapachy z kociej kuwety zostaną zniwelowane.