Jaki żwirek jest najlepszy dla Twojego kota?

Jaki żwirek jest najlepszy dla Twojego kota?

Kot domowy załatwia zwykle do kuwety, chyba, że swojego pupila nauczysz chodzić na spacery na smyczy podobnie jak psa. Jednak druga opcja jest niemal niespotykaną rzadkością, zatem kuweta w domu to prawdziwe must have. Niezależnie od tego czy jest zamknięta, otwarta, ceramiczna czy też plastikowa trzeba wybrać odpowiedni podkład do kuwety. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: jaki żwirek jest najlepszy dla Twojego kota?

Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości żwirek?

Przede wszystkim wybierając żwirek trzeba się zastanowić jak często możemy wymieniać zawartość kuwety swojego pupila. Oczywiście zależne jest to w dużej mierze od budżetu, ale również czasu jakim się dysponuje. Dlatego warto wybrać żwirek wydajny, który dobrze wchłania nieczystości, a jednocześnie taki który nie zbryla się i dzięki temu można usuwać jedynie nieczystości pozostawiając część żwirku i tym samym zaoszczędzić. Żwirek nie powinien pylić ani przyklejać się do kocich łapek. Jedno i drugie często jest problemem. Jeśli nie chcesz aby żwirek pylił, to na pewno nie wybieraj kukurydzianego. Niepylący żwirek jest odpowiedni dla alergików, zarówno kotów alergików, jak i ich właścicieli cierpiących na alergie. Dobrej jakości żwirek jest wydajny i można go wymieniać co dwa tygodnie. Dobrze jeśli dodatkowo żwirek jest zapachowy, np. o zapachu lawendy czy też pudru dla niemowląt, gdyż wtedy lepiej pochłania fetor i odór nieczystości.

Jakie masz możliwości?

Niewątpliwie wszystkie omówione kwestie są bardzo ważne dlatego najlepiej wybierać pomiędzy żwirkiem silikonowym i drewnianym. Niestety żwirek drewniany może przyklejać się do łapek z kolei silikonowy jest głośny i zawsze słychać kiedy kot korzysta z kuwety. Do dyspozycji są jeszcze żwirek bentonitowy. Niestety zbryla się i nie można jak wyżej wymienionych spłukiwać go w toalecie, gdyż nie jest biodegradowalny. Kot wychodząc ze żwirku niestety pozostawia ślady, jednak ten rodzaj jest także odpowiedni dla alergików. Żwirków z sepiolitu także nie można wyrzucać do toalety, jednak podobnie jak pozostałe żwirki jest niepylący. Najbardziej chłonny jest żwirek drewniany, a najlepszy dla alergików żwirek bentonitowy lub z sepiolitu. Najbardziej wydajny jest żwirek silikonowy. Zatem możliwości są różne, a kluczem są twoje potrzeby i potrzeby Twojego kota. Są takie kuwety, gdzie konieczne jest stosowanie nie zbrylającego się żwirku, gdzie nieczystości pozostają na sicie i w wygodny sposób się je usuwa. Zatem i od rodzaju kuwety zależy dopasowanie odpowiedniego żwirku. Istotne znaczenie ma zapach, a ponadto jeśli liczy się to by żwirek nie przyklejał się do kocich łap, warto wybierać te z dodatkiem srebra lub tlenu aktywnego. Wśród wielu rodzajów każdy może znaleźć odpowiedni i do tego w przystępnej cenie za dużą paczkę.