Karma dla młodych kociąt – czym się kierować przy jej wyborze?

Karma dla młodych kociąt – czym się kierować przy jej wyborze?

Powszechnie wiadomo, że małe kociaki potrzebują szczególnej opieki oraz ochrony. Często codzienna opieka nad takim kotkiem będzie znacząco różnić się od opieki nad kotem dorosłym. Niezwykle ważnym elementem prawidłowego rozwoju kota jest odpowiednio dobrana oraz zbilansowana dieta. Małe koty potrzebują zupełnie innych składników oraz wartości energetycznej posiłków, niż koty dorosłe. Ponadto warto zaznaczyć, że sposób odżywiania małych kotów, będzie miał wpływ na ich kondycję fizyczną oraz zdrowie w dorosłym życiu.

Kociaki, które skończyły miesiąc życia, zazwyczaj zaczynają przyjmować stały pokarm. Produkty które spożywają muszą być przede wszystkim wysokomięsne, a zarazem lekkostrawne, żeby nie podrażnić wrażliwych kocich żołądków. Pamiętać należy, iż koty są mięsożerne i to właśnie mięso odgrywa najważniejszą rolę w ich diecie, zapewniając im prawidłowy rozwój. Stojąc przed wyborem odpowiedniego pokarmu należy również zwracać uwagę na zawartość tauryny, koniecznej dla rozwoju kociaka oraz wymaganych witamin oraz mikroelementów, szczególnie wapnia. Ponadto kocia dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Warto pamiętać, że nie tylko ilość pokarmu zjadanego przez naszego pupila ma znaczenie, ale również częstotliwość spożywanych przez niego posiłków. Oczywiście nie zawsze można tak ułożyć plan dnia, aby zadbać o odpowiednią częstotliwość posiłków małego kota, jednak w miarę możliwości warto wziąć to pod uwagę.

Wybierając najlepszą karmę dla małych kociąt należy przede wszystkim rzetelnie i dokładnie przeczytać skład, podany na etykiecie. Gama produktów oferowanych dla małych kotów jest niezwykle bogata, znaleźć można zarówno karmy suche jak i karmy mokre, specjalnie dedykowane na najmłodszych kociaków. Podstawową zasadą jest, iż dobra jakościowo karma zawiera w sobie jak najwięcej mięsa. Najgorsze karmy dla kociego żołądka, to takie które bazują na różnego rodzaju zbożach. Dodatkowo należy unikać karm zawierających w swoim składzie kukurydzę lub ryż.

Uważa się, że małe koty powinny spożywać przede wszystkim mokre karmy, które jednocześnie zapewniają im odpowiednie nawodnienie organizmu. Gotowe karmy, mają już zapewnioną właściwą konsystencję, tak aby mały kociak mógł bez problemu ją spożyć. Najlepsza karma dla kota będzie posiadała co najmniej 40 % mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo w gotowych karmach dla małych kotów, zawarte są już najczęściej witaminy i minerały odpowiednie dla ich rozwoju. Karmienie małego kociaka należy rozpocząć właśnie od karmy mokrej. Kiedy zauważymy, że kociak jest już na tyle duży, aby spożywać karmę suchą, można pomyśleć nad wprowadzeniem jej do kociej diety.

Opiekując się małym kotem oraz wybierając dla niego odpowiednią karmę, należy kierować się powyższymi zasadami. Zapewnią one małemu kotu prawidłowy rozwój oraz utrzymają go w dobrej kondycji, co z pewnością będzie miało pozytywny wydźwięk w jego dorosłym życiu.