Kocimiętka – jak reagują na nią koty?

Kocimiętka – jak reagują na nią koty?

Kocimiętka to prawdziwy wabik na koty. Większość mruczków nie jest w stanie się jej oprzeć i może wyczuć ją z daleka. Zazwyczaj koty reagują na nią bardzo entuzjastycznie – tarzają się, liżą, głośno mruczą. Czy warto posadzić kocimiętkę dla kota, czy może lepiej kupić mu zabawki z kocimiętką, bądź specjalny spray do spryskiwania różnych miejsc i przedmiotów, do których chcemy zachęcić mruczka? Sprawdź, jak sprytnie przemycić kocimiętkę i wykorzystać jej zalety.

Co to jest kocimiętka dla kota?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Jej nazwa, zarówno w języku polskim, jak i angielskim (catmint lub catnip), pochodzi właśnie od jej specyficznego działania na koty. Roślina ta wydziela bezzapachową substancję podobną do kocich feromonów – nepetalakton. Kot wyczuwa ją za pomocą tzw. narządu Jacobsona, a nie komórek węchowych. Zwierzę, używające narządu Jacobsona, przyjmuje charakterystyczny grymas – otwiera lekko pyszczek, unosi górną wargę, marszczy nos i wciąga powietrze, jakby się nim delektował.

Jak działa kocimiętka na koty?

Kocimiętka działa na większość kotów, jednak nie na wszystkie. Prawdopodobnie około ⅓ kociej populacji jest niewrażliwa na substancję znajdującą się w tej roślinie. Odpowiedzialne są za to głównie geny, a także hormony. Wzmożoną reakcję na kocimiętkę obserwuje się u kotów w okresie rozrodczym. Kocięta do trzeciego miesiąca życia i koci seniorzy reagują na nią słabiej lub wcale.

A jak działa kocimiętka na koty podatne na nepetalakton? Reakcja może być nieco odmienna w przypadku różnych osobników. Najczęściej zaobserwujemy:

  • tarzanie się w roślinie,
  • ocieranie się,
  • drapanie, lizanie i gryzienie listków,
  • ślinienie się,
  • kopanie tylnymi nogami (zwłaszcza w przypadku zabawek z kocimiętką),
  • głośne mruczenie,
  • miauczenie,
  • podskakiwanie.

Uniesienie trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut, po czym następuje błogi spokój. Niektóre koty mogą nawet, przez pewien czas po inhalacji kocimiętką, siedzieć lub leżeć nieruchomo, wpatrując się w jeden punkt. Zazwyczaj szybko dochodzą do siebie i po kilkunastu minutach zaczynają zachowywać się normalnie. Tracą też zainteresowanie kocimiętką na wiele godzin lub nawet dni.

Obserwuj reakcję swojego kota na kocimiętkę i jeśli zwierzę zachowuje się nietypowo, np. staje się agresywne lub wręcz przeciwnie – jest zbyt spokojne przez dłuższy czas, ogranicz mu dostęp do tej rośliny. Kocimiętka dla kota nie jest mu niezbędna do życia i bez problemu może się bez niej obyć. Niektóre koty nie ograniczają się tylko do wąchania i lizania rośliny, ale też potrafią zjeść sporą ilość aromatycznych listków. Nadmierne spożycie kocimiętki przez kota może spowodować problemy trawienne. Kotom, które nie mają w tej kwestii umiaru, również warto uniemożliwić dostęp do kocimiętki. 

Żywa roślinka czy zabawki z kocimiętką – co wybrać?

Co ciekawe, zapach kocimiętki przyciąga koty, ale odstrasza komary, muchy i mszyce, więc warto posadzić ją w ogrodzie lub na balkonie. Z drugiej jednak strony, jeśli Twój kot będzie regularnie „korzystał” z kocimiętki, szybko zniszczy roślinę. Dużo lepszym rozwiązaniem są wszelkie zabawki z kocimiętką dla kota. Pamiętaj, że zapach kocimiętki z czasem słabnie i należy wymienić zabawkę na nową bądź wypełnić ją nową porcją kocimiętki, jeśli producent uwzględnił taką możliwość. 

W sklepach zoologicznych można kupić kocimiętkę dla kota w postaci suszu, który służy nie tylko do wypełniania piłeczek i myszek dla kota, ale też do posypywania drapaka, legowiska bądź innego miejsca, którym chcemy zainteresować kota. W tym celu stosuje się też specjalne spraye z kocimiętką.