Kot nadmiernie gubi sierść. Czy to objaw choroby?

Kot nadmiernie gubi sierść. Czy to objaw choroby?

Okresowe linienie kotów, czyli wypadanie sierści, to zjawisko całkowicie naturalne związane z fizjologicznymi procesami, między innymi wymianą okrywy włosowej. Czasami jednak kot gubi sierść zbyt intensywnie i nie tylko okresowo, ale przez cały czas. Jak ocenić, czy wypadanie sierści u kota jest jeszcze na normalnym poziomie czy już powinno wzbudzać niepokój? Jak ograniczyć nadmierne linienie kota?

Linienie kota – kiedy koty najwięcej gubią sierści?

Gubienie sierści przez kota związane jest ze zmianą pór roku. Zwłaszcza na ich przełomie można zaobserwować nasilenie tego zjawiska, szczególnie wraz z nadejściem wiosny i jesieni.

To czas, gdy większość włosów znajduje się w fazie wzrostu i następuje wymiana okrywy włosowej. Wtedy martwe włosy intensywnie wypadają, a w ich miejsce rosną nowe. Wiosną sierść staje się lżejsza i cieńsza, zaś zimą grubsza i gęstsza,

O ile wypadanie włosów u kota przebiega równomiernie i nie jest zbyt intensywne, nie ma powodów do niepokoju. Kot część martwej sierści usuwa sam podczas mycia futerka, można mu też pomóc delikatnym czesaniem za pomocą specjalnej szczotki dla zwierząt.

Zdrowy kot, to zdrowa dieta. Zobacz karmy dla kota: https://vetexpert.eu/sklep/kot/karmy/

W przypadku kotów domowych, które przebywają przez cały czas w mniej więcej stałej temperaturze powietrza, proces linienia może rozciągać się na cały rok. Poza tym w zależności od rodzaju futra linienie będzie przebiegać mniej lub bardziej intensywnie.

Powodem do niepokoju będzie natomiast pojawienie się na ciele kota łysych miejsc, podrażnień, śladów po wygryzaniu i wydrapywaniu sierści, a także znaczne pogorszenie jej kondycji – zmatowienie, łamliwość.

Dlaczego kot gubi sierść – poznaj przyczyny

Sprawę nadmiernego wypadania sierści u kota zawsze należy skonsultować z weterynarzem, aby określić jego przyczynę. Do najczęstszych należą:

 • pasożyty,
 • infekcje bakteryjne lub grzybiczne skóry,
 • niewłaściwa pielęgnacja sierści,
 • nieprawidłowa dieta,
 • alergie pokarmowe lub atopowe,

Linienie u kota w połączeniu z innymi objawami może też dać obraz poważniejszej choroby, na przykład zaburzeń hormonalnych, cukrzycy czy problemów z tarczycą. Do objawów, które obok nadmiernego wypadania sierści powinny wzbudzić nasz niepokój zaliczamy:

 • jednoczesną utratę wagi, zmniejszenie apetytu i apatię,
 • nagłe linienie u starszego kota,
 • pojawienie się miejsc na ciele całkowicie pozbawionych sierści,
 • intensywne wylizywanie lub wydrapywanie,
 • linienie nierównomierne, nasilone na konkretnej partii ciała, na przykład na brzuchu,
 • ogólne pogorszenie wyglądu i stanu sierści kota.

Sposoby na ograniczenie wypadania sierści

Jeżeli po wykonaniu niezbędnych badań laboratoryjnych lekarz wykluczy przyczyny chorobowe, warto zadbać o kota w kompleksowy sposób, aby wzmocnić jego organizm, a tym samym poprawić kondycję skóry i sierści.

Zobacz witaminy i suplementy na sierść kota: https://vetexpert.eu/sklep/kot/witaminy-i-suplementy-dla-kota/na-skore-i-siersc/

Za ich wygląd i stan odpowiadają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminy A, D, E z grupy B, cynk oraz miedź. Omega-3 i Omega-6 działają nawilżająco na skórę, a witaminy A i E chronią przed jej nadmiernym wysuszeniem i łuszczeniem. Jeżeli Twój pupil jest zdrowy, najczęściej winowajcą jest nieprawidłowa dieta uboga w te składniki.

Dlatego warto na początek uzupełnić dietę futrzaka, na przykład podając suplementy. W zależności od potrzeb, mogą one być podawane okresowo lub długoterminowo. Przykładem preparatu witaminowego na zdrową skórę i lśniącą sierść dla kotów jest VetoSkin od Vet Expert.

Preparat wspomagający prawidłową funkcję skóry i odżywienie włosa. Kapsułka Twist Off gwarantuje łatwość podania fot. vetexpert.eu

Posiada naturalny skład i sprawdzoną recepturę, która korzystnie wpływa na stan sierści czworonogów, zwłaszcza w okresie linienia. W jej składzie znajdują się: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, cynk oraz biotyna. Są dostępne w wygodnych kapsułkach Twist-Off, dzięki czemu podanie ich kotu nie nastręcza żadnych problemów.

Oprócz zadbania o stan sierści od wewnątrz, warto też wprowadzić odpowiednią pielęgnację zewnętrzną. Do tego celu przydadzą się narzędzia do wyczesywania kotów.

Do rozczesania kołtunów sprawdzi się grzebień z szerokim rozstawem zębów, do pielęgnacji idealna będzie szczotka z naturalnego włosia, a do masażu i usuwania martwego włosia przyda się gumowa rękawica. Przydatny może się też okazać furminator, który pozwoli dokładnie usunąć podszerstek.

Spray nawilżający i ułatwiający rozczesywanie dla psów i kotów długowłosych fot. vetexpert.eu

W niektórych przypadkach warto pomyśleć też o kosmetykach do pielęgnacji kociej sierści. Mogą to być odżywki w sprayu, które odżywią, nawilżą i zregenerują osłabioną strukturę włosa. Na przykład Vet Expert Moisturizing Spray to preparat nawilżający i ułatwiający rozczesywanie dla kotów długowłosych.

Jest bogaty w substancje nawilżające, łagodzące i wzmacniające. Dzięki obecności nanosrebra wykazuje działanie dezynfekujące i regenerujące. Sprawdzi się nie tylko w celu pielęgnacji okrywy włosowej, ale też w łagodzeniu zmian skórnych wywołanych atopowym zapaleniem skóry, otarciami i mikrouszkodzeniami.

Jeżeli zauważasz u swojego kociego przyjaciela intensywne gubienie sierści i wzbudza to Twój niepokój, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Dbaj też o prawidłowe odżywianie i pielęgnację – wtedy futrzak z pewnością odwdzięczy się miłą w dotyku, miękką i zdrową sierścią.