Kot nie chce jeść i chudnie

Kot nie chce jeść i chudnie

Dbając o naszego pupila, przede wszystkim staramy się, aby odżywiał się on najlepiej, jak to tylko możliwe. Wszyscy wiemy, jak odpowiedni wybór karmy jest ważny dla kotów. Dzięki temu, koty pozostają zdrowe, utrzymują właściwą wagę oraz zachowują odpowiednią kondycję całego organizmu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasz pupil przestaje przyjmować pożywienie. Jest to bardzo niepokojący sygnał. Jeżeli stan ten utrzymuje się dłużej, możesz być pewien, że coś jest nie tak i należy podjąć odpowiednie kroki.

Sytuacje w których kot odmawia jedzenia mogą być bardzo różne. W przypadku kiedy twój pupil nie chce jeść tylko dzień czy dwa, nie musi to być od razu objaw choroby. Kocia natura jest dość wybredna i czasami z tego powodu, mogą one nie zjeść danego posiłku. Zdarza się, że zabrudzona miska również odstrasza domowe mruczki i tym samym jej unikają. Powszechne są też sytuacje, kiedy koty, podobnie jak ludzie, najzwyczajniej w świecie nie są głodne. Zdarza się również, że mruczki nie chcą przyjmować posiłków z powodu dużego stresu. Jak wiadomo, są to zwierzęta bardzo podatne na stres. W przypadku, kiedy kot nie ma przy sobie swojego opiekuna, przykładowo musiał on wyjechać na kilka dni, również może on odmawiać jedzenia. Częsty przypadek pojawia się tez, kiedy małe kociaki, dopiero co odłączone od matki, nie chcą jeść. Brak apetytu jest również powszechny u starszych mruczków, z przyczyn naturalnych.

Jednakże, kiedy spostrzeżesz, że powyższy stan się utrzymuje i jednocześnie zauważasz zmiany w zachowaniu swojego kota, wtedy jest do powód do obaw. Przykładowo kiedy twój kot wymiotuje, ma biegunkę czy gorączkę – nie zastanawiaj się długo, tylko weź go na wizytę do weterynarza. Oczywiście, może okazać się, że nie jest to nic groźnego, ale konsekwencje mogą być zbyt poważnego, dlatego też lepiej dmuchać na zimne. Powodów może być bowiem mnóstwo. Koty nie chcą jeść w przypadku mniej poważnych schorzeń, takich jak niedrożności układu pokarmowego lub robaczycy. Może się jednak zdarzyć, że są to objawy dużo poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca czy nawet niewydolność nerek. Jeżeli jest to poważna choroba, bardzo ważny jest tutaj czas reakcji.

Kiedy nasz pupil nie chce jeść, powinniśmy robić wszystko, aby go do tego zachęcić. Możesz zacząć od zmiany karmy. Jeżeli twój kot wybrzydza, ta prosta czynność powinna od razu rozwiązać problem. Jeżeli jednak przyczyny są poważniejsze, warto aby zmuszać kota do spożywania choćby małych ilości pokarmu.

W sytuacji, kiedy kot nie spożywa pokarmu, zawsze martwi to jego opiekuna. Warto pamiętać, że nie musi oznaczać to od razu najgorszego, a jedynie to, że twój pupil nie ma w tej chwili ochoty na posiłki. Jednakże, z drugiej strony nie należy tego problemu bagatelizować. Tym samym, jeśli zauważysz, że twój kot nie je, a dodatkowo zmieniło się jego zachowania, jest osowiały lub pojawiają się inne niepokojące symptomy, zdecydowanie należy obserwować kota i w miarę potrzeby zabrać go do weterynarza.