Kot po narkozie- co trzeba wiedzieć?

Kot po narkozie- co trzeba wiedzieć?

Wiele osób decyduje się na kastrację bądź sterylizację swojego zwierzęcia. Warto więc wiedzieć, jak przygotować swojego pupila do zabiegu i o czym pamiętać. Z naszego tekstu dowiecie się także ile czasu zazwyczaj kot dochodzi do siebie po zabiegu.

Jak przygotować kota do zabiegu czy operacji?

Każdy zabieg czy operacja niesie za sobą ryzyko, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby je zminimalizować. A więc przez kastracją czy sterylizacją należy dokładnie sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia, a więc konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej badań krwi. Jeżeli zwierzak choruje na serce czy nerki wtedy należy zastanowić się czy korzyści operacji są większe niż potencjalne ryzyko. Należy także zastanowić się nad metodą znieczulenia i tutaj warto wiedzieć, że narkoza wziewna jest mniej inwazyjna. Zwierzę nie może też jeść na 24 godziny przed operacją, z kolei jeżeli chodzi o picie to ten czas wynosi około 3 godziny. Choć może to być bardzo trudne to jednak tego czasu należy bezwzględnie przestrzegać. Z kolei po zabiegu trzeba karmić zwierzaka karmą lekkostrawną i na początku mniejszymi porcjami, ale dostęp do wody powinien być stały.

Ile czasu zwierzę dochodzi do siebie po operacji czy zabiegu?

Każde zwierzę jest inne i każde inaczej może zareagować na znieczulenia. Dlatego też z gabinetu weterynarii należy odbierać tylko i wyłącznie w pełni wybudzone. Po każdym zabiegu czy operacji zwierzę powinno otrzymać jeszcze lekarstwa przeciwbólowe oraz antybiotyk chroniący przez potencjalnym zakażeniem. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że sterylizacja u kotek jest zdecydowanie bardziej inwazyjna niż kastracja kocurów i kotki zdecydowanie dłużej mogą dochodzić do siebie. W ich przypadku konieczne jest założenie specjalnego kaftanika ochronnego, który ma zabezpieczać rankę. Zarówno kocury, jak i kotki po zabiegu czy operacji mogą odczuwać ból i dyskomfort

Dlatego należy w tym czasie się szczególnie o nie zatroszczyć. Najlepiej zanieść je w zaciemnione miejsce, gdzie będą mogły odpocząć i nabrać siły. Dodatkowo należy sprawdzać ich stan i w razie występowania jakiś niepokojących objawów zgłosić się do lekarza weterynarii. PO dwóch czy trzech dniach niezbędne jest sprawdzenie stanu rany dlatego trzeba udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Pamiętajcie też, że jeżeli wasz kocur nagminnie wylizuje rankę to wtedy ubranko ochronne także mu się przyda. Koty już po kilku godzinach po operacji zaczynają wracać do pełni sił, z kolei kotki potrzebują nawet 2-3 dni.

Warto wiedzieć, że kastracja czy sterylizacja nie sprawdza się jeżeli wasze zwierzę wykazuje problemy behawioralne. Nie jest ona także odpowiedzią na agresję czy znaczenie terenu. Jednak zarówno kastracja jak sterylizacja są doskonałym orężem w walce z bezdomnością zwierząt.