Kot przestał załatwiać się do kuwety – jakie mogą być tego przyczyny?

Kot przestał załatwiać się do kuwety – jakie mogą być tego przyczyny?

Jeśli Twój kot przestał załatwiać się do kuwety zapewne zachodzisz w głowę, jakie mogą być tego przyczyny. Oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy to pójście do weterynarza i wykluczenie chorób nerek związanych i związanej z tym potrzeby częstego oddawania moczu, czy zatrucia pokarmowego i występującej ostrej biegunki. Jednak często przyczyna tego, że kot nie załatwia się do kuwety jest bardzo prozaiczna.

Kocia kuweta stoi w nieodpowiednim miejscu

Jeśli kocia kuweta stoi zbyt blisko misek z jedzeniem, to albo kot przestanie interesować się posiłkiem albo znajdzie sobie nową “toaletę”. Nigdy zatem nie można stawiać kuwety w pobliżu kuchni czy miejsca, gdzie ustawia się kocie miski. Kolejnym problemem może być hałas, bo kot przy załatwianiu swoich potrzeb, podobnie jak Ty, potrzebuje ciszy i spokoju. Dlatego kuwety nie należy stawiać obok pralki czy też blisko telewizora. Jeśli popełniłeś któryś z tych błędów, to przeniesienie kuwety powinno rozwiązać problem.

Kuweta nie jest regularnie czyszczona

Jeśli chcesz zaoszczędzić na żwirku i zmieniać kuwetę rzadziej, to Twój kot bardzo szybko zaprotestuje. Bardzo często jeśli kot raz się załatwi, a odchody nie zostaną usunięte, choćby do zbiornika na nieczystości (taka opcja jest dostępna w wielu kuwetach i dzięki temu nie trzeba za każdym razem wymieniać całego żwirku) kot po prostu zacznie załatwiać potrzeby poza kuwetą i skutecznie zmusi Cię do zmiany nawyków. Zatem czystość kuwety i usuwanie odchodów to podstawa, o której zawsze trzeba pamiętać. Ponadto całą kuwetę należy myć i odkażać co kilka dni. Niektóre kuwety tego aż tak nie wymagają i ten proces można przedłużyć nawet do dwóch tygodni, jednak zawsze trzeba obserwować reakcje kota.

Niewłaściwy żwirek

Przyczyną problemu może być niewłaściwy żwirek. Jeśli skusiła Cię promocja i wymieniłeś dotychczasowy na inny, być może nie odpowiada go kotu. Jeśli stwierdziłeś, że wybierzesz zapachowy, który pochłonie nieco przykrą woń, to taki żwirek również może kotu nie odpowiadać. Ponadto dla starszych kotów lepiej wybierać drobniejszy żwirek, bo stosowanie tego większego może wywoływać dyskomfort przy chodzeniu.

Czasami problemem może być nieodpowiednia kuweta, np. kot nie preferuje lub boi się klapki w kuwecie. Należy ją usunąć i sprawdzić czy kot zacznie z niej korzystać. Można również wymienić kuwetę zamkniętą na otwartą albo odwrotnie, bo to też może być problemem. Kota w trakcie załatwiania się nie należy dotykać, czy podawać mu leków, bo to również może spowodować awersję do kuwety. Wtedy należy przestawić ją w inne miejsce, aby nie budziła przykrych skojarzeń. Jak widać powodów, dlaczego kot przestał korzystać z kuwety może być wiele. Krok po kroku na pewno uda Ci się przekonać go do ponownego odwiedzenia jego toalety.