Kot w domu – drapak

Kot w domu – drapak

Życie z kotem pod jednym dachem często bywa nie lada wyzwaniem. Oczywiście dla człowieka, bo kot jest właścicielem wszystkiego co się znajduje w domu, a człowiek jest po to żeby mu usługiwać. W każdym razie właśnie tak, nasz kot patrzy na świat. Jeżeli mamy w domu więcej niż jednego kota, to po prostu wyzwanie to należy pomnożyć przez liczbę kotów.

Kot ma naturalną potrzebę drapania. Jest to związane z ostrzeniem pazurów. Wobec tego żeby nie zrujnował nam domu a w szczególności mebli, należy zaopatrzyć się drapak. Jest to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak na drapaku nie należy oszczędzać. Dobry drapak to szczęśliwy kot i szczęście w rodzinie bo meble są całe. Wybierając drapak należy wziąć po uwagę czy ma on służyć jednemu czy na przykład kilku kotom. Dla jednego kota wystarczy drapak o wysokości minimum 120 cm, przy czym należy zwrócić uwagę na podstawę drapaka, bo to jest najczęściej ich słaby punkt. Podstawa drapaka powinna mieć co najmniej 40 cm na jednym boku. Mniejsza podstawa nie zagwarantuje że będzie on stabilny w momencie kiedy wskoczy na niego biegnący rozbawiony kot. Dla kilku kotów drapak musi być odpowiednio duży i rozbudowany, tak żeby każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie. Oczywiście im większy drapak, tym cena jest wyższa.

Drapak to nie tylko miejsce do ostrzenia pazurów, ale zarazem taki koci mini plac zabaw, gdzie można się wdrapywać, wskakiwać, chować, pokonywać przeszkody, lub odpoczywać. Kot jak jest zadowolony ze swojego drapaka to będzie do niego bardzo przywiązany i będzie spędzać na nim dużo czasu. Wiele drapaków jest wyposażone w dodatkowe zabawki, które mogą zainteresować użytkownika. Drapak służy również jak punkt obserwacyjny tego co się dzieje w domu. Koty lubią obserwować wszystko z wysokości, dlatego musimy zadbać o odpowiednią wysokość drapaka. Jego usytuowanie nie może być przypadkowe, ale należy go tak umieścić żeby nasz pupil widział co się dzieje w domu.

Drapak dla kota jest azylem. Kiedy kot znajduje się na drapaku nie wolno go w żaden sposób karcić. Musi mieć świadomość że stamtąd nie zostanie przegoniony, ani że żadna krzywda mu się tam nie stanie. Jak kot jest na drapaku nie jest wskazane zabieranie go stamtąd, bo jest to tylko i wyłącznie jego terytorium.

Powiązane produkty: