Kot w domu – kuweta

Kot w domu – kuweta

Przybycie kota do domu, jako nowego „członka rodziny” sprowadza na nas wiele dodatkowych obowiązków. Jednym z nich jest zapewnienie kotu bezpieczeństwa i komfortu życia. Od momentu kiedy bierzemy go do domu, stajemy się za niego odpowiedzialni, wobec czego trzeba się zaopatrzyć w przedmioty, których wcześniej nie mieliśmy.

Jednym z podstawowych naszych obowiązków jest zapewnienie kotu spokojnego miejsca gdzie będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Mam na myśli oczywiście kuwetę.
Kuweta musi stać w takim miejscu, gdzie będzie zawsze dostępna dla kota, bez względu na czynności życiowe domowników. Nie powinna stać w pomieszczeniu, gdzie kot ma miseczki.
Jak w domu jest więcej kotów niż jeden, to na każdego z nich powinna przypadać jedna kuweta. Jest duża szansa że będą korzystać na przykład z jednej i tej samej, ale taka jest zasada: ile kotów, tyle kuwet. Jak mieszkamy w domu lub mieszkaniu wielokondygnacyjnym, to kuweta powinna być dostępna na każdej kondygnacji.

Kuweta musi być gabarytami dostosowana do wielkości kota. Jak kot urośnie i nie mieści się do niej, to trzeba wymienić na większą. Kuweta może być otwarta lub zakryta. Osobiście polecam kuwety zabudowane. Kot czuje w nich większy komfort psychiczny, poza tym nie brudzi tak bardzo podczas zasypywania odchodów, bo żwirek odbija się od ścianek kuwety. Kuwety nie powinno się przestawiać beż ważnego powodu, bo koty są konserwatystami i przywiązują się do danego miejsca. Wszelkie zmiany powodują u nich stres.

Sama kuweta to nie wszystko. Musi być w niej żwirek, w którym kot będzie zasypywać swoje odchody. Żwirek może być silikonowy, bentonitowy, drewniany lub sepiolitowy. Polecam żwirki zbrylające się, dzięki czemu wystarczy tylko specjalna plastikowa łopatka do czyszczenia kuwety. Zużyty żwirek drewniany zbrylający rozpuszcza się w wodzie i możemy go wyrzucać bezpośrednio do toalety, czego nie wolno nam robić w przypadku używania żwirku bentonitowego lub sepiolitowego, bo w ten sposób zapchamy rury kanalizacyjne.

Kuwetę powinno się sprzątać codziennie. Na bieżąco, w razie potrzeb uzupełniać żwirkiem kuwetę, tak żeby jego ilość pozwalała kotu na jej bezstresowe użytkowanie. Co jakiś czas trzeba kuwetę opróżnić z całego żwirku i ją dokładnie umyć. Następnie nasypać nowy żwirek.

Powiązane produkty:

Kuwety odkryte

Kuwety kryte