Kot załatwia się poza kuwetą

Kot załatwia się poza kuwetą

Uświadomienie sobie, że kot przestał załatwiać się do kuwety może być początkiem drogi przez mękę. Przyczyn dla których Twój pupil zamienił toaletę wypełniona żwirkiem na tapicerkę ulubionego fotela, Twoją torebkę, plecak dziecka lub świeże pranie może być naprawdę wiele. Źródłem niepożądanych zachowań u zwierzęcia może być stres, problemy emocjonalne, brak niektórych umiejętności powiązany z wiekiem, uszczerbki zdrowotne lub czysto praktyczne kwestie związane z czystością kuwety lub doborem akcesoriów do pielęgnacji.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?- to pytanie najłatwiej byłoby zadać samemu  nieposłusznemu pupilowi. W zawiązku z tym, że próżno oczekiwać od niego odpowiedzi w postaci dobrze uargumentowany powodów podjęcia decyzji o nasikaniu do twoich ulubionych butów lub pozostawieniu kupy na łóżku, pozostaje Ci jedynie skrupulatna obserwacja jego codziennych nawyków.

Pierwszym przystankiem po wszczęciu śledztwa powinna być toaleta Twojego pupila. Kot sika poza kuwetą w kilku przypadkach. Po pierwsze te urocze, ale jakże złośliwe zwierzęta nad wyraz cenią sobie porządek, dlatego pojemnik na kocie odchody powinien być czyszczony co najmniej 2 razy dziennie za pomocą łopatki. Pojemnik powinno się poddać gruntownemu czyszczeniu co najmniej 1 w tygodniu. Jeśli ze sprzątaniem wygódki kota będziesz na bakier on odpłaci ci pięknym za nadobne naznaczając piętnem zapachu kociego moczu sprzęty i przedmioty codziennego użytku.

Kolejną kwestią oddalająca zwierzaka od załatwiania potrzeb w miejscach do tego przeznaczonych będą techniczne warunki samego przedsięwzięcia. Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych Twój pupil na krótki czas staje się bezbronny. Dlatego kuweta powinna znajdować się w ustronnym, cichym miejscu, z którego futerkowy współlokator będzie mógł bacznie obserwować otoczenie.

Przyczyną dla której kot oddaje kał poza kuwetą lub wysikać udaje się do twojej szafy może być rozmiar oraz kształt pojemnika. Kuweta powinna być na tyle szeroka, aby zwierzę mogła swobodnie się w niej obracać oraz poruszać. Trzeba pamiętać, że kuwety wysokie nie nadają się dla kociąt i starszych schorowanych zwierząt z ograniczeniami ruchu i bólami stawów. Dobór wypełnienia pojemnika także nie może być dziełem przypadku. Koty to bardzo wymagające zwierzęta. Wybór żwirku powinien być podyktowany nie tylko ceną, zarówno poziom rozdrobnienia, rodzaj materiału oraz zapach granulek powinien być zatem dopasowany do preferencji pupila. Czasem kot robi kupy poza kuwetą w związku ze zbyt oszczędnym podejściem właściciela do ilości żwirku wsypywanego do kuwety. Grubość drewnianej, silikonowej lub betonitowej pokrywy powinna być nie mniejsza niż 7 cm, górna granica to 10 cm warstwa podkładu. Kot z pewnością chętniej będzie chadzał za potrzebą do kuwety, jeśli nie będzie miał problemu z zakopywaniem odchodów- świecie tych zwierząt jest to bardzo ważny zwyczaj.

Toaleta jest czysta, żwirek idealnie dobrany, a ty ciągle zastanawiasz się dlaczego kot sika poza kuwetą? Cóż, rozwiązanie tej zagadki może tkwić w stanie emocjonalnym zwierzęcia. Twój pupil może wyrażać swoje niezadowolenie z powodu braku atencji ze strony opiekunów, ze względu na obecność nowego zwierzęcia w domu lub w związku z chęcią zemsty za poddanie bolesnemu zabiegowi. Jeśli samiec po kastracji lub kotka po sterylizacji sika poza kuwetą, może być to wynikiem stresu po operacji lub komplikacji zdrowotnych po zabiegu- dlatego warto sprawę tę przedyskutować z lekarzem weterynarii.