Krwiomocz u kota

Krwiomocz u kota

Zdrowie kota jest kwestią absolutnie najważniejszą dla jego właściciela. Tym samym, jeżeli zauważamy jakieś poważne zmiany w zachowaniu czy zwyczajach naszego pupila lub widzimy niepokojące symptomy, od razu powinniśmy zapisać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Jednym z takich objawów jest bez wątpienia krwiomocz u kota. Jeżeli podczas sprzątania kociej kuwety go zauważymy, od razu powinna nam zapalić się w głowie czerwona lampka i powinniśmy podjąć opisane powyżej czynności.

Krwiomocz – przyczyny

Każdy właściciel kota powinien nieustannie monitorować zawartość kociej kuwety. Nie chodzi tutaj jedynie o czynność sprzątania oraz utrzymywania jej w czystości. Kiedy już to robimy, powinniśmy sprawdzać, czy koci mocz wygląda normalnie i poprawnie, czy wręcz przeciwnie i mamy jakieś powody do obaw. Jeżeli zauważymy, że mocz jest zabarwiony na kolor pomarańczowy, czerwony lub można w nim znaleźć skrzepy krwi – to jest to właśnie krwiomocz. Ważna jest również częstotliwość oddawania moczu przez kota. Należy bowiem pamiętać, że zdrowy dorosły kot, któremu nic nie dolega, oddaje mocz dwa razy w ciągu dnia. Mocz ten może mieć różny kolor, od zabarwienia jasnożółtego do złotego. Oczywiście jest to statystyka, od której lekkie odchylenia nie powinny jeszcze budzić naszych zbytnich obaw. Jednakże jeżeli zauważymy dużo bardziej zwiększoną częstotliwość oddawania moczu przez kota lub dziwne zabarwienie żwirku w kociej kuwecie, wtedy powinniśmy się zainteresować stanem zdrowia naszego pupila.

Krwiomocz może być przyczyna wielu poważnych schorzeń lub chorób i absolutnie nie można go bagatelizować. Może on oznaczać między innymi: choroby nerek, nadczynność tarczycy, zapalenie pęcherza, schorzenie cewki moczowej, schorzenie prostaty lub wytrącanie się kryształów i kamieni moczowych. Oprócz tego może być przyczyną wielu infekcji, urazów, zatruć lub nawet poważnych nowotworów.

Jak łatwo można zauważyć, większość powyższych chorób związanych jest z kocim układem moczowym. Warto zatem, przede wszystkim należycie dbać o pęcherz kota, aby uniknąć nieprzyjemnego widoku krwi w kociej kuwecie. Jednocześnie regularne badania moczu, wykonywane przez weterynarza, pozwolą na kontrolę, czy pęcherz ten jest zdrowy.

Krwiomocz – co robić? Jak zahamować krwiomocz?

Nie zapominaj, że kiedy tylko zauważysz, że mocz twojego kota jest zabarwiony na pomarańczowy lub czerwony kolor, natychmiast musisz udać się do weterynarza. Krwiomoczu w żadnym wypadku nie można ignorować i czekać, aż minie. Związany jest on bowiem ze zbyt poważnymi chorobami i schorzeniami, opisanymi powyżej. W wielu z nich, wczesna diagnostyka i wczesne jej wykrycie może pomóc uratować kotu życie. Obserwuj zatem swojego kociaka. Naucz się jego rytmu i częstotliwości korzystania z kuwety. Wtedy kiedy zacznie dziać się coś niepokojące, z pewnością od razu to zauważysz i będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki. Nie zapominaj również o zwracaniu uwagi na mocz w kuwecie, podczas codziennego jej sprzątania.