Kuweta dla kota zamknięta czy otwarta – jaką wybrać?

Kuweta dla kota zamknięta czy otwarta – jaką wybrać?

Wiele kotów jest niewychodzących, w ich przypadku niezbędna jest kuweta. Jednak tutaj pojawia się uzasadnione pytanie , czyli jaki model wybrać, wszak wybór jest ogromny. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Kuweta dla kota zamknięta- zalety i wady

Wiele osób decyduje się na kuwetę zamkniętą. Przypominać ona może zarówno nosidełko, jak i domek. Dzięki temu odchody zwierzęcia nie są także widoczne, ale i zapach jest mniej wyczuwalny. Wiele modeli posiada także wymienialny filtr węglowy, dzięki temu brzydkiego zapachu już zupełnie się nie czuje. Oczywiście to nie koniec zalet tego modelu, bo trzeba jeszcze wspomnieć o tym, iż łatwiej zachować czystość, bo kot nie może wyrzucać czy wysypywać z niej żwirku. Zatem nie musicie obawiać się, że czeka was znowu sprzątanie. Także sama estetyka jest całkiem ciekawa i to rzeczywiście trzeba przyznać. Ale żeby nie było tak kolorowo to zamknięta kuwet dla kota jest stosunkowo droga, szczególnie jeżeli wybiera się model z filtrem. Ponadto nie sprawdzi się dla każdego zwierzęcia, szczególnie jeżeli kot jest już seniorem to może mieć problemy aby wejść do niej. Także nie sprawdzi się w przypadku dużych zwierząt, chyba że kupicie spory rozmiar. Wiele zwierząt ma też opory, aby wejść do takiego wychodka. Kuweta zamknięta może pełnić jeszcze jedną funkcję, choć raczej można to uznać za wadę niż zaletę, gdyż zwierzak może w niej urządzić sobie bazę i niekoniecznie chętnie będzie ją traktował jako toaletę.

Kuweta dla kota otwarta- wady i zalety

Oczywiście można zdecydować się też na kuwetę otwartą, która jest bardzo tania. Ale jak zapewne się domyślacie, to ma też sporo wad. Przede wszystkim przez to, że jest otwarta to widać wszystko i to dosłownie, przez co musicie często sprzątać, bo rzeczywiście efekt kocich odchodów nie jest przyjemny. Warto tutaj wspomnieć, że takie rozwiązanie nie sprawdza się też jeżeli macie w domu małe dzieci, które niestety mogą sięgać i wyciągać z kuwety zawartość. Musimy tutaj jeszcze wspomnieć o samym zapachu, który delikatnie mówić jest mocno wyczuwalny. Kolejną wadą jest to, że niestety nader często koty wyrzucają z kuwety żwirek czy piasek, przez co czeka was sporo sprzątania. Ale żeby nie było samych wad to do zalet należy na pewno poza ceną szybkość wymiany żwirku, bo nie musicie już usuwać daszku, demontować, następnie ponownie go montować, co ma miejsce w przypadku kuwet zamkniętych. Taka kuweta ma także niższe progi, dzięki temu zwierzęciu łatwiej do niej wejść, co jest szczególnie ważne w przypadku kocich seniorów. Oczywiście pamiętajcie, że jeżeli wasz kot do tej pory korzystał z otwartej kuwety to zwyczajnie do tej zamkniętej może się nie przekonać, wtedy też wyrzucicie pieniądze w błot, ale jeżeli macie młodego kota to z zaakceptowaniem nie powinno być problemu.