Mata do drapania dla kota- dlaczego jest tak ważna?

Mata do drapania dla kota- dlaczego jest tak ważna?

Każdy opiekun kota wie, że koty to zwierzęta kierujące się w dużej mierze instynktem, przez co nieraz przejawiają zachowania, które są trudne do zrozumienia, ale i zaakceptowania. Tak jest w przypadku choćby drapania, otóż te zwierzęta uwielbiają drapać i niestety często drapią to co nie trzeba, czyli meble czy fotele. Na szczęście można, a nawet trzeba sobie z tym radzić i dzisiaj podpowiemy wam jak to zrobić. Dowiecie się także dlaczego koty z tak dużą chęcią drapią. Oto nasz krótki poradnik na ten temat.

Dlaczego koty drapią? Oto jest pytanie

Koty drapały, drapią i drapać będą, wszak taki mają instynkt i tego się nie zmieni. Ale drapanie ma swoje uzasadnienie i nie jest wykonywane ot tak bez przyczyny. Koty drapią ponieważ w opuszkach palców mają gruczoły, którymi oznaczają teren. Zapewne widzieliście już psiaki, które kopią łapkami w trawie, one także robią to z instynktu, zaznaczając teren. Tak też jest w przypadku kotów, jednak dla nich ma to jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie daje im poczucie bezpieczeństwa. W końcu jeżeli kot ma się czuć jak w domu to zasadniczo musi oznaczyć teren. Ale koty drapią także dla zabawy, bo lubią. Dla nas zapewne jest to zabawa niezrozumiałą, ale dla kota taka zabawa daje mu dużą frajdę. Oczywiście problem pojawia się wtedy, gdy kot zaczyna drapać to co nie powinien, czyli ściany, tapety czy też meble. Dlatego tak ważne jest zakupienie już dla kociaka maty do drapania. Warto tutaj poruszyć jeszcze jeden aspekt dotyczący drapania, wszak koty w ten sposób także “piłują” sobie pazurki.

Drapak dla kota- jaki wybrać?

Każdy opiekun kota powinien zapewnić mu odpowiednią matę do drapania. Oczywiście może ona mieć także formę tuby, bądź być zawieszana na ścianie. Możliwości jest sporo. Możecie także wybrać drapak typu domek, czyli drapak, który ma także funkcję kojca, a na części do drapania dodatkowo zawieszona jest piłeczka, dzięki temu zwierzak będzie mieć jeszcze większą frajdę i zdecydowanie lepiej będzie się bawić.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Może się tak zdarzyć, że wasz kot zwyczajnie upodobał sobie drapanie mebli i drapak niespecjalnie go interesuje. Na szczęście i na to jest sposób. Wystarczy tylko matę czy tubę do drapania delikatnie skroplić kocimiętką, dzięki temu kot na pewno zdecydowanie bardziej się zainteresuje i poza drapaniem zacznie się jeszcze ocierać. Pamiętajcie też, że jeżeli wasz kot bardzo intensywnie drapie nadal meble, a nie zwraca uwagi na drapaki bądź, ani nie interesuje go kocimiętka to wtedy konieczna może być wizyta u weterynarza, wszak intensywne drapanie może być wynikiem dużego stresu, bądź zdenerwowania, ale także bólu. Oczywiście może się okazać, że koty ma problemy behawioralne i także konieczne będzie podjęcie odpowiednich działań.