Najlepsze kuwety dla kota

Najlepsze kuwety dla kota

Kuweta dla kota jest najważniejszym wyposażeniem dla kota i podstawą czystości w naszym domu. Jest to miejsce, które kot traktuje jako swoja toaletę i czuje się tam bezpiecznie, komfortowo. Wybór odpowiedniej kuwety nie jest łatwy. Za mała lub za duża kuweta, ustawiona w nieodpowiednim miejscu może spowodować u kota niechęć do korzystania z niej a to może się skończyć zaparciami, które doprowadzą do problemów zdrowotnych (np. chore nerki lub zapalenie pęcherza). Albo kot wybierze sobie inne miejsce w naszym domu na załatwianie swoich potrzeb – podłogę, dywan, doniczki od kwiatów…

Co należy wziąć pod uwagę wybierając kuwetę?

Rozmiar i wiek naszego kota – dla kociąt lepiej sprawdzi się mała kuweta, dla kotów dorosłych może być większa – otwarta lub zamknięta, dla seniorów i chorych kotów lepsze będą kuwety z niskim rantem, a dla kotów z nadwagą – szersze drzwiczki jeśli planujemy zakup kuwety krytej.

Ilość kotów – jeżeli mamy w domu więcej niż jednego kota to możemy rozważyć zakup jednej większej kuwety lub jednej kuwety dla każdego kota osobno.

Osobiste preferencje – czy chcemy mieć żwirek porozrzucany po podłodze, czy bardziej zależy nam na wygodzie czyszczenia kuwety czy na walorach estetycznych, itp.

Do wyboru mamy m.in. kuwety otwarte, zamknięte, samoczyszczące, z filtrem. Jakie są ich zalety?

Kuwety otwarte – podstawowy typ kuwety – łatwo dostępny w sklepach, plusem jest też niska cena. Kuwety te nie są za duże, dostępne w różnych kolorach. Ich wadą jest wysypujący się żwirek oraz brak niwelowania nieprzyjemnych zapachów. W ofercie można znaleźć np. kuwetę Imac Jerry 2nd Life Plastic z recyklingowego tworzywa sztucznego lub kuwetę Purina Tidy Cats Breeze.

Kuwety zamknięte – składają się z podstawy, obudowy i ruchomych drzwiczek, przez które przechodzi kot. Maskują przykre zapachy, a dzięki obudowie żwirek się z nich nie wysypuje. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach – design można dobrać do wystroju wnętrza. Są dostępne z filtrami węglowymi niwelującymi kocie zapachy lub bez nich. Polecamy m.in.:

Ferplast Prima z filtrem

Modko Flip z wymiennym wkładem na żwirek

Kuweta Curver z szufladą

Kuwety przesiewowe – są złożone z obudowy i ażurowej wkładki stanowiącej sitko. Górną część wystarczy podnieść, przesiać żwirek przez sitko i wyrzucić. Do czyszczenie nie potrzebujemy nawet łopatki. Można je kupić w formie otwartej i zamkniętej(z wysuwanym dnem) – np. kuweta Trixie Berto Top

Kuwety samoczyszczące – urządzenie posiada czujnik rejestrujący moment, w którym kot się załatwia, a następnie zbiera odchody i przesuwa je do specjalnego woreczka. Właściciel kota musi tylko wymieniać woreczki.  W ofercie m.in. kuwety Omega Paw Roll’n Clean

Kuwety z filtrem – niwelują nieprzyjemne zapachy z kuwety, dzięki czemu zwiększają komfort domowników. Posiadają filtry węglowe, które należy regularnie wymieniać. U nas znajdziesz m.in.:

Kuweta Catit z filtrem węglowym

Booda Dome Petmate w kształcie kuli

Booda Cleanstep Petmate ze schodkami