Najtańsze żwirki dla kotów

Najtańsze żwirki dla kotów

Żwirek dla kota to prawdziwe must have dla posiadaczy kotów domowych, które nie wychodzą na zewnątrz. W tej sytuacji kot załatwia swoje potrzeby tylko i wyłącznie w domu. Musi zatem mieć odpowiednią kuwetę i dopasowany do niej żwirek.

Żwirki bentonitowe – tanie i skuteczne

Decydując się na najtańsze żwirki dla kotów można wybrać bentonitowe. Ten materiał bardzo dobrze pochłania nieczystości i ma właściwości zbrylające. Dodaje się do nich substancje zapachowe, co sprawia, że w miejscu postawienia kuwety nie roznosi się nieprzyjemny zapach. Nie można go jednak zostawiać zbyt długo w kuwecie, ponieważ szybko wysycha i trudno jest go usunąć łopatką. Przy stosowaniu takiego żwirku raczej nie można stosować kuwety w łazience, zwłaszcza w pobliżu odpływów. Kot zakopując nieczystości rozrzuca żwirek często na zewnątrz. Jeśli dostanie się on do rur mamy poważny problem, gdyż się nie rozpuszcza. Obecnie jednak żwirki te są ulepszane, co zapobiega przyklejaniu się żwirku do łapek kota i jego roznoszeniu. Wzbogaca się je choćby o cząsteczki srebra, które działają grzybobójczo i antyseptycznie. Warto podkreślić, że takie żwirki są odpowiednie dla alergików i bezpieczne dla rodzin z dziećmi. Wśród tanich, a jednocześnie dobrych żwirków tego typu można wymienić takie żwirki jak Bazyl, Super Benek czy Golden Grey.

Żwirki sepiolitowe – wymieniane raz na 2-3 tygodni

Szukając tanich żwirków do kociej kuwety można zdecydować się na żwirki sepiolitowe, zwłaszcza w wersji niezbrylającej. W tym przypadku żwirek, który nie pyli i jest bezpieczny dla alergików wymieniamy co dwa lub trzy tygodnie. Do takich żwirków często dodawany jest tlen aktywny, który ma podobnie jak srebro antyseptyczne właściwości. Takie żwirki to np. produkty firmy Sanicat. Do bardzo wydajnych żwirków należy zaliczyć również silikonowe. One również wystarczają na 2-3 tygodnie użytkowania. Jego minusem jest to, że przy większym żwirku słychać kiedy kot korzysta z kuwety, gdyż dźwięk jest donośny. Z kolei zbyt mały żwirek silikonowy może przyklejać się do kocich łap. Zaletą w stosunku do żwirków bentonitowych, a także sepolitowych jest to, że silikonowe można spuszczać w toalecie, gdyż są biodegradowalne. Wśród takich produktów można zdecydować się na żwirek Super Benek Crystal.

Wśród tanich żwirków znajdziemy również drewniane. Są także w 100% biodegradowalne. Dlatego osoby, którym zależy, by nieczystości usuwać przez toaletę powinny wybrać żwirki silikonowe lub drewniane. Warto w przypadku żwirków drewnianych wybierać te z dodatkiem pudru, który zapobiega przyklejaniu się żwirku do łapek. Wśród wielu rodzajów można spotkać się z rzadziej produkowanymi żwirkami kukurydzianymi. Trzeba pamiętać, że to żwirki pylące, dlatego nie będą nadawać się dla alergików. Wśród wielu rodzajów każdy znajdzie coś odpowiedniego.