Niezbędne wyposażenie dla kota

Niezbędne wyposażenie dla kota

Jeżeli planujesz w przyszłości zostać posiadaczem kota lub jeżeli podjąłeś już tę decyzję, musisz wiedzieć jak zaplanować zakup niezbędnej dla niego wyprawki. Domowe koty w życiu codziennym, nie mogą obejść się bez kilku podstawowych artykułów. Co więcej, lista rzeczy których potrzebujesz musi być sporządzona przed przybyciem twojego pupila do nowego domu. Zatem jakie jest niezbędne wyposażenie dla kota? Gdzie dokonać zakupu i czym kierować się przy wyborze artykułów? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Kuweta dla kota

Pierwszym niezbędnym artykułem będzie kuweta, a wraz z nią jej niezbędne wypełnienie, czyli żwirek. Bardzo ważnym jest, żeby dokonać zakupu kuwety oraz ustawić ją w odpowiednim miejscu w domu, jeszcze przed przybyciem kota. Małe kotki nie będą jeszcze przyzwyczajone do jej używania, dlatego tak istotnym jest, aby od pierwszego dnia pobytu kota w domu, od razu miał on szansę zapoznać się z nowym sprzętem. Podobnie przedstawia się kwestia żwirku, wyścielającego kuwetę – do takiego żwirku kot również musi się przyzwyczaić. Często zdarza się, że kot nie będzie chciał korzystać z poszczególnych rodzajów żwirków, wybierając sobie jeden ulubiony. Ciekawym rozwiązaniem będzie także kuweta samoczyszcząca.

Miska dla kota

Kot musi posiadać co najmniej dwie miski, jedną przeznaczoną na karmę, a drugą na wodę. Do wyboru mamy na przykład miski ceramiczne i miski stalowe. Warto również zakupić dwie oddzielne miski przeznaczone na karmę suchą oraz karmę mokrą. Często zdarza się, że domowy kot nie chce pić wody prosto z miski, wtedy doskonałą alternatywą będą poidełka dla kotów, które ułatwiają oraz zachęcają domowe mruczki do jej picia. Wybierając odpowiednią miskę, należy zwrócić uwagę na materiał z którego została wykonana. W sklepach dostępne są najczęściej miski plastikowe, metalowe lub ceramiczne.

Drapak dla kota

Drapanie jest całkowicie naturalnym kocim zachowaniem oraz potrzebą kota. Za pomocą drapania kot zaznacza terytorium, zostawiając swój zapach oraz utrzymuje dobrą kondycję swoich pazurów, pozbywając się ich martwych części. Drapak jest absolutnie koniecznym zakupem, jeśli nie chcesz, aby ucierpiały meble lub dywany. Jeśli nie znamy jeszcze charakteru kota najlepiej kupić dwa rodzaje drapaków, przykładowo poziomy oraz pionowy. Kot z pewnością wybierze jeden z nich. Warto pamiętać o tym, że drapak musi być przede wszystkim stabilną konstrukcją, dobrną do rozmiaru kota, tak aby nie zrobił mu krzywdy.

Legowisko dla kota

Podstawową wyprawki dla kota jest również legowisko. Często zdarza się, że domowe mruczki wybierają zwykłe kanapy czy fotele na miejsce odpoczynku. Jeżeli akceptujesz takie rozwiązanie, legowisko nie jest absolutnie niezbędne. Jednakże może się zdarzyć, że kot sam z siebie będzie wolał spać w specjalnie dla niego przygotowanym legowisku. Często również płochliwe koty, które dopiero co znalazły nowy dom wolą mieć osobiste kryjówki w których mogą przebywać. Odpowiednim rozwiązaniem są wtedy legowiska typu budki dla kotów czy tunele.

Powyższe artykuły są absolutną podstawą wyprawki dla kota, od której należy zacząć. Warto pamiętać, iż dobierane są one przede wszystkim do wieku kota. Inaczej będzie wyglądać wyposażenie dla małego kociaka, a inaczej dla dorosłego już kota.