Obcinacz do paznokci dla kota

Obcinacz do paznokci dla kota

Obcinanie pazurów kotom wychodzącym nie jest zalecane. Jeśli jednak cierpi nasza kanapa, obcięcie pazurków wydaje się koniecznością. W warunkach naturalnych kot sam ściera swoje pazurki o pnie drzew, czy polując. W domu, mimo, że kupujemy różnego rodzaju drapaki, kot sam decyduje, czy lepszy będzie fotel, stolik, czy tapeta.

Regularne przycinanie pazurów jest niezwykle ważne dla prawidłowej pielęgnacji zwierzęcia. Zbyt długie pazury pupila mogą powodować ból przy jego poruszaniu się i w efekcie powodować nieprawidłową postawę. Ponadto prawidłowo przycięte pazury są milsze, zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Przy pazurach o jasnym zabarwieniu przycinamy wyłącznie część przezroczystą, natomiast przy pazurach ciemnych należy poradzić się weterynarza.

Rodzajów obcinaczy do pazurków jest wiele, ale najpopularniejsze z nich to klasyczne nożyczki, bądź cążki. Obydwie formy są dla kota odpowiednie i przy minimalnej wprawie, nie zrobimy kotu krzywdy. Warto kupić narzędzie wykonane z dobrej jakości stali, które będą odpowiednio ostre, by zaoszczędzić sobie i przede wszystkim naszemu pupilowi nerwów, bo niestety dla wielu podopiecznych ten zabieg nie jest przyjemny.

Nożyczki są bliskie człowiekowi, ponieważ używamy je od dziecka i potrafimy nimi odpowiednio operować. Trudno jednak ustalić, czy pazurek jest obcinany pod właściwym kątem i nie będzie później krzywo odrastał.

Cążki pozwolą w wygodny i bezpieczny sposób obciąć pazurki kotom. Problemem może być zakup odpowiedniej wielkości cążków, by nie byłe za małe, co utrudni wsunięcie pazurka, lub za duże, trudne do trzymania i mogące zranić skazańca. Ten rodzaj obcinacza posiada wyprofilowane ostrze, które precyzyjnie skraca paznokieć bez zgniatania go. Narzędzie jest wyposażone w blokadę bezpieczeństwa oraz ergonomiczny kształt rączki i antypoślizgową powłokę. Właściwości te zwiększają komfort użytkowania a także zapobiegają ich wyślizgiwaniu się z ręki.

Gilotyna do pazurów jest wygodna w obsłudze i całkowicie bezpieczna dla zwierząt. Posiada wygięte ostrze z otworem służącym do umieszczenia pazura. Takie rozwiązanie ułatwia szybkie obcinanie pazurów i gwarantuje pozostawienie równej i niepostrzępionej krawędzi cięcia. Pomiędzy obydwiema częściami uchwytu znajduje się sprężynka ułatwiająca kontrolowane cięcie. Oczywiście, jeśli nasz pupil nie będzie się kręcił i utrafimy w mały otworek.

Można pokusić się również o akumulatorową szlifierkę do paznokci. Głowica ścierna wykonana jest z super twardego metalu, a silnik utrzymuje stałą prędkość i obroty. Dwie prędkości pozwalają na bardziej spersonalizowane szlifowanie w celu dopasowania do różnych długości i twardości pazurów. Czy kot nie będzie się bał dźwięku wydawanego przez urządzenie, to inna sprawa.

Obcinanie pazurów u kota jest dla wielu właścicieli stresującą sytuacją, bo martwią się o kota i to, że zrobią coś nie tak. Nie ma się, czego bać. Warto zabrać się do tego w miejscu, gdzie kot czuje się komfortowo, na przykład w jego legowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *