Objawy wścieklizny u kota

Objawy wścieklizny u kota

Jeżeli nasz pupil nie jest jedynie kotem domowym, ale również kotem wychodzącym, mającym kontakt z innymi wolnożyjącymi zwierzętami, może pojawić się tutaj bardzo poważny problem w postaci wścieklizny. Nie należy bagatelizować problemu wścieklizny i pamiętać, że nadal jest to bardzo groźna choroba, zagrażająca samemu zwierzakowi, jak i jego otoczeniu. Bowiem wścieklizna u kota w każdym przypadku, niestety kończy się śmiercią kota. Często chory kot poddawany jest eutanazji, aby ukrócić jego cierpienia i ból. Warto również pamiętać, że do chwili obecnej, lek przeciw wściekliźnie nie został wynaleziony. Jedyne co można zrobić w przypadku tej choroby, to jej zapobiegać, poprzez uprzednie stosowanie szczepionek. Wścieklizna jest chorobą wirusową, która dotyka jedynie ssaki. Koty najczęściej zarażają się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzakiem już zarażonymi wścieklizną.

Szacuje się, że pierwsze objawy zarażania się wścieklizną, pojawiają się dopiero po dwóch miesiącach od zarażenia. Objawy te, to przede wszystkim zmiany w zachowaniu kota, z uwagi na fakt, że choroba ta atakuje mózg oraz rdzeń kręgowy kota. Wyróżnia się trzy fazy przebiegu wścieklizny. Faza pierwsza objawia się symptomami charakterystycznymi również dla innych chorób – kot gorączkuje, ma biegunkę i wymioty, a przy tym nie chce spożywać pokarmu. Jednocześnie kot nieustannie miauczy, bez żadnego wyraźnego powodu. Faza druga jest szczególnie nieprzyjemna, ponieważ jest to ogromna furia zwierzaka. Wpada on w szał i jest agresywny. Atakuje przy tym inne zwierzęta oraz ludzi. Etap ten trwa najczęściej od 1 do 4 dni. Faza trzecia jest fazą krytyczną. Zwierzę nie może już poruszać kończynami, pojawiają się niekontrolowane ruchy kota, aż w końcu ogarnia go całkowity paraliż. Następnie kot zapada w śpiączkę i w efekcie umiera. Faza ta może trwać nawet do 10 dni, ale najczęściej jest to od 3 do 4. Warto jednak zaznaczyć, iż drugi opisany powyżej etap, kiedy to kot jest bardzo agresywny – nie zawsze występuje u kotów.

Jak widać, wścieklizna jest straszną chorobą, która sieje całkowite spustoszenie w organizmie kota, bardzo szybko doprowadzając do jego nieuchronnej śmierci. Warto pamiętać, iż lek na wściekliznę nie został jeszcze wynaleziony – tym samym nie ma żadnego ratunku dla zarażonego kota. Co za tym idzie, tak ważne są profilaktyczne szczepienia, które zapobiegają wściekliźnie. Takie szczepienia, odmiennie niż dla psów, nie są obowiązkowe, jednak z pewnością warto się nad takim szczepieniem zastanowić. Bowiem konsekwencje w przypadku wystąpienia gruźlicy są zbyt poważne. Gruźlica potrafi bowiem doprowadzić do śmierci kota w miej więcej 5 dni. Dodatkowo jest ona również niebezpieczna dla opiekuna kota i innych domowników. Szczepionka może uodpornić zwierzaka, aż na okres 3 lat. Pierwsze szczepienie kota można wykonać, po ukończeniu przez niego 3 miesiąca życia. Jeżeli twój kot nie był jeszcze szczepiony, nie wahaj się i zrób to jak najszybciej.