Obroża dla kota – czy kot powinien ją nosić?

Obroża dla kota – czy kot powinien ją nosić?

Jak wiadomo, kocia natura sprawia, że koty chodzą własnymi drogami. Często założenie obroży kotu, który nie był do niej wcześniej przyzwyczajony jest dla niego czymś nienaturalnym i tym samym nie czuje się on z nią dobrze. Podstawowe pytanie, jakie się nasuwa brzmi czy kot w ogóle powinien nosić obrożę i czy jest ona mu rzeczywiście niezbędna?

Po co kot nosi obrożę?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się w jakich sytuacjach noszenie przez kota obroży jest konieczne. Przede wszystkim, oczywistą zaletą noszenia takiej obroży, jest możliwość łatwej identyfikacji kota. Jeżeli twój kot nie jest tylko kotem domowym, ale również wychodzi on za zewnątrz, umieszczenie danych właściciela kota na obroży, wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. W przypadku, kiedy kot się zgubi, znalazca kota może spokojnie zgłosić się do jego właściciela. Taka plakietka jest również zalecana podczas podróżowanie z kotem. Dodatkowo, obroża dla kota może być przydatna, kiedy chcemy aby nasz pupil posiadał dodatkową ochronę przeciw pchłom. Innym praktycznym wykorzystaniem obroży dla kota, jest umieszczenie na niej nadajnika, pozwalającego na automatyczne otwieranie drzwi. Kiedy kot znajdzie się w ich pobliżu, za jego pomocą same one się otworzą. Z pewnością zapewnia to kotu dużo swobody i samodzielności, zwłaszcza kiedy jego właściciel sporo czasu spędza poza domem.

Odpowiadając zatem na pytanie czy kot powinien nosić obrożę, należy stwierdzić, iż to zależy. Wydaje się, że domowe mruczki, które w ogóle nie przebywają na zewnątrz same, a jedynie pod opieką właściciela, nie potrzebują takiej obroży i w ich przypadku będzie to zbędny zakup. Dodatkowo, koty ze swej natury niechętnie noszą obroże. Oczywiście, da się przyzwyczaić kota do jej zakładania, ale w sytuacjach kiedy nie jest ona potrzebna, powszechne jest przekonanie, że raczej powinno się jej unikać. Pamiętać również należy, że jeżeli praktykujemy wychodzenie na spacery z naszym pupilem nie powinniśmy używać do tego obroży. Przypinanie smyczy do obroży kota może okazać się niebezpieczne, a na pewno niewygodne dla kota. Idealnym rozwiązaniem na spacer z kotem są szelki dla kota, które zapewniają komfort i nie ściskają szyi kota, sprawiając mu dyskomfort. Warto również pamięta, że noszenie przez koty obroży nie zawsze jest dla kota do końca bezpiecznym rozwiązaniem. W przypadku bardzo aktywnych kotów, które spędzają czas głównie na zewnątrz może zdarzyć się, że zahaczy on obrożą o jakiś wystający element i udusi się przy próbie wydostania się z pułapki.

Jeżeli już zdecydujemy się na zakup obroży dla kota, warto wybrać taki model, który wykonany będzie z jak najlepszego materiału. Powszechnie dostępne są obroże ze sztucznego zamszu, plecionki lub nylonu. Dodatkowo ważne jest odpowiednie zapięcie obroży – tak aby nie zsuwała się ona z szyi kota, a jednocześnie tak, żeby go nie dusiła. Uważa się, że idealnie zapięta obroża to taka, gdzie właściciel kota może bez problemu włożyć palec pomiędzy szyję kota, a obrożę.