Pasty dla kota – dlaczego warto?

Pasty dla kota – dlaczego warto?

Największym problemem kotów jest zakłaczenie, które może prowadzić do zaparcia, a nawet perforacji jelita, a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia. Są na to narażone przede wszystkim osobniki starsze i chore, które mają gorszy odruch wymiotny, bądź nie mają dostępu do świeżej trawy, gdyż są tak zwanymi kotami domowymi korzystającymi wyłącznie z kuwety. Codzienne wylizywanie futra, ostrym jak tarka językiem powoduje, że kot połyka swoją sierść, a potem musi poradzić sobie z jej wydaleniem. Aby nie tworzyła w żołądku kul włosowych należy stworzyć lepszy poślizg zapewniający strawienie i wydalenie włosów. Tu sprawdzają się pasty dla kota.

Pasta dla kota – na stałe czy doraźnie?

Już wiemy, że pasty dla kota są doskonałym wyborem dla właścicieli kotów domowych nie wychodzących na zewnątrz. Zwykle z zakłaczeniem koty radzą sobie znakomicie, gdyż po prostu zjadają trawę, która powoduje odruch wymiotny i razem z trawą wymiotują również kłaczkami. W sytuacji, gdy kot nie ma dostępu do trawy sprawdzić się pomogą pasty, które
w swoim składzie zawierają słody, a także oleje roślinne. Takie składniki zapewniają stworzenie w żołądku warstwy poślizgowej. Dzięki temu kot albo wydali kłaczki wraz z kałem albo nimi zwymiotuje. Dąży się jednak do tego pierwszego, gdyż zbyt częste wymioty mogą osłabić zwierzę. Jednak czy pasty można podawać kotu przez dłuższy czas. Okazuje się, że niekoniecznie, gdyż lepsza jest trawa. Można zamówić wyselekcjonowaną mieszankę w sklepie online i zapewnić kotu niezbędne składniki odżywcze, a także możliwość strawienia sierści połkniętej przy pielęgnacji. To nie znaczy, że pasta dla kota nie powinna się znaleźć wśród kocich akcesoriów. Przyda się i to bardzo jednak nie należy stosować jej długookresowo. Warto również zwracać uwagę na skład past dla kota. Można znaleźć te o mniejszej zawartości słodu, która będzie bardziej korzystna przy dłuższym stosowaniu.

Pasta dla kota – nie tylko na odkłaczanie

Choć pasta dla kota kojarzy się przede wszystkim z produktem wspomagającym trawienie, to jednak mają one znacznie szersze spektrum zastosowania. Przede wszystkim można wybrać pastę witaminową, która może wzbogacić dietę zarówno kociaka, jak i starszego kota. Taka forma jest znacznie lepiej tolerowana przez kota niż tabletki, których najczęściej
nie chce jeść, bądź trzeba mu je gnieść i mieszać z mokrą karmą. Nie trzeba tyle zachodu, jeśli zainwestuje się w dobrej jakości pasty witaminowe. Są np. pasty wspomagające układ moczowy kota, szczególnie wrażliwy w przypadku kastratów. Im szczególnie należy podawać preparaty wzmacniające układ moczowy i poprawiające pracę nerek i świetnie mogą się sprawdzić wspomniane pasty. Dla małych kotów warto podawać pasty z wapniem, a także tauryną, na zdrowe zęby, kości i wzrok.