Pielęgnacja sierści kota syberyjskiego

Pielęgnacja sierści kota syberyjskiego

Kot syberyjski to wyjątkowa rasa, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą zarówno jego efektownego wyglądu, jak i wspaniałego charakteru. Aby kot syberyjski mógł cieszyć się piękną, zadbaną szatą, należy ją w odpowiedni sposób pielęgnować. Czy jest to trudne i czasochłonne zadanie? Jak przeprowadzić pielęgnację krok po kroku? Sprawdź!

Kot syberyjski – co to za rasa?

Kot syberyjski jest rasą półdługowłosą. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z mroźnych terenów Syberii, gdzie znany i ceniony był już w XVII wieku, a wedle innych źródeł nawet znacznie wcześniej. Jest to tzw. rasa naturalna, czyli powstała bez ingerencji człowieka. Choć od dawna jest to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniej występujących kotów w Rosji, do krajów Europy, w tym do Polski, trafił dopiero końcem lat 80. ubiegłego wieku.

Wygląd kota syberyjskiego

Jest to kot średnich do dużych rozmiarów, przeciętnie waży 6-7 kg, ale może osiągać wagę nawet do 10 kg (kotki są zazwyczaj nieco mniejsze od kocurów). Jego charakterystyczną cechą jest aż trójwarstwowe futro, na które składa się podwójny podszerstek i włos okrywowy. Sierść kotów syberyjskich jest nieprzemakalna, bardzo gęsta i błyszcząca. Wokół szyi tworzy imponującą kryzę. Ogon również jest bardzo bujny i puszysty.

Pielęgnacja sierści kota syberyjskiego

Wbrew pozorom, pielęgnacja sierści wcale nie jest szczególnie trudna, wymagająca i czasochłonna. Szata tego mruczka ma intrygującą właściwość. Co do zasady nie zbija się w kołtuny, co jest raczej niespotykane u innych ras obdarzonych tak długą i gęstą sierścią, która przecież tworzy doskonałe warunki do powstawania kołtunów. Oczywiście podstawą pielęgnacji jest regularne czesanie. „Regularne”, czyli najlepiej codzienne, choć zabieg ten może być prowadzony co drugi dzień.

Intensywne wyczesywanie jest wskazane natomiast w okresie linienia, gdy kot zrzuca stary, „zimowy” podszerstek – w okresie letnim jest on niewielki. Jest to zabieg istotny nie tylko dla wyglądu pupila, ale również jego zdrowia. Wiesz na pewno, że koty są niezwykle czystymi stworzeniami, spędzającymi niejednokrotnie wiele godzin w ciągu dnia na czyszczeniu szaty. Połykanie dużych ilości sierści może prowadzić do tworzenia się pilobezoarów, czyli kul włosowych, z których usunięciem mruczki nie zawsze są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Bardzo istotne jest regularne sprawdzanie stanu i wyglądu sierści na ogonie i tzw. portkach. W obszarach tych włos jest długi i gęsty, co może skutkować zaplątywaniem się w niego żwirku, a nawet odchodów w czasie wizyty w kuwecie! Długi włos występuje także pomiędzy kocimi palcami i przez to jest świetnym „zbieraczem” wszelkich zanieczyszczeń, które kot napotka na swoje drodze. Jeśli zauważysz zabrudzenie, usuń je np. specjalnymi chusteczkami nawilżanymi dedykowanymi kotom. Dowiedz się też, czy można kąpać kota.

Pielęgnuj także poprzez… dietę!

Obecnie istnieje bezproblemowy dostęp do wysokiej jakości karm, takich jak np. karmy na sierść dla kota SPECIFIC™. Zadbaj o to, aby Twój pupil otrzymywał zbilansowaną dietę. Zbilansowaną, czyli taką, która zapewnia jego organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Dobrej jakości karmy, zwłaszcza te stworzone z myślą o wsparciu skóry i sierści czworonoga, posiadają dobroczynne składniki chroniące skórę i sierść przed niekorzystnymi czynnikami oraz wspomagające ich regenerację i zachowanie doskonałej kondycji. Szczególne ważne w tym procesie są kwasy omega-3 (EPA i DHA) pochodzenia zwierzęcego.

Źródło: materiał zewnętrzny