Podróż z kotem – co będzie Ci potrzebne?

Podróż z kotem – co będzie Ci potrzebne?

Odbywanie podróży z kotem, nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, zarówno dla samego kota, jak i dla jego opiekuna. Jeżeli Twój pupil od małego kociaka nie był przyzwyczajany do takich wypraw, każda podróż może być dla niego źródłem ogromnego stresu. Dla domowych mruczków, które na co dzień żyją w bezpiecznym domu, nie wychodząc na zewnątrz, wyjście na hałaśliwą ulicę jest bowiem sporym szokiem. Źle odbierają one bodźce zewnętrze w postaci hałasów, dźwięków samochodów oraz ogólnego harmidru ulicy. Warto zatem przed każdą podróżą, odpowiednio się do niej przygotować, zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, aby zapewnić swojemu kotu jak najbardziej komfortowe warunki oraz zniwelować niepotrzebny stres.

Jak zapewne wiesz, aby odbyć jakąkolwiek podróż z kotem, potrzebny Ci będzie transporter. Jest to rzecz absolutnie niezbędna, bez której nie zapewnisz swojemu kotu należytego bezpieczeństwa. Wybierając odpowiedni transporter, pamiętaj, żeby był on dobrany przede wszystkim pod względem rozmiaru kota. Musi być on na tyle przestronny, żeby kot miał możliwość w nim wstać, obrócić się oraz przeciągnąć. Warto również zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonany transporter. Przede wszystkim, musi być on łatwy w czyszczeniu, więc najczęściej dostępne są transportery plastikowe. Jednocześnie, transporter musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację – jest to bardzo istotna kwestia, z uwagi na fakt, że nasz pupil może spędzać w nim nawet kilka godzin. Otwory wentylacyjne, powinny być umiejscowione z każdej strony transportera.

Jeżeli szykujesz się do zagranicznej podróży ze swoim pupilem, zawsze pamiętaj o dokumentach. Podczas przekraczania granic wymagany będzie paszport kota, który wydawany jest przez lekarza weterynarii. Do otrzymania takiego dokumentu niezbędne jest uprzednie zaczipowanie kota. Jednocześnie obligatoryjnie musi zostać wykonane szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponadto, czasami zdarza się, że niektóre państwa wymagają również uprzedniego odrobaczenia kota czy zabezpieczenia go przeciwko pchłom i kleszczom. Warto również zabrać książeczkę zdrowia zwierzęcia, która zawsze może się przydać.

Szykując się na podróż z kotem, nie zapomnij również o innych niezbędnych akcesoriach. Pamiętaj, że kot zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody, zatem dobrym pomysłem jest zabranie miski zwierzęcia i wykorzystanie jej w razie potrzeby. Ponadto, jeżeli podróżujesz samochodem i masz możliwość zabrania bagażu, warto pamiętać również o kociej kuwecie. Jeżeli twój kot jest przyzwyczajony do jazdy samochodem i nie sprawia mu to problemów, można zastanowić się nad zabraniem szelek dla kota. Takie szelki wpina się do pasów i w ten sposób zapewnia bezpieczny przejazd kota.

Planując podróż z kotem nie odkładaj przygotowań na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeżeli wiesz, że jest to stresujące przeżycie dla twojego pupila. Warto odpowiednio wcześniej zrobić listę wszystkich potrzebnych rzeczy i je zorganizować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.