Podróż z kotem – niezbędnik właściciela

Podróż z kotem – niezbędnik właściciela

Jeżeli jesteś początkującym opiekunem kota albo dopiero planujesz nim zostać, powinieneś dobrze przygotować się do tej roli. Jednym z bardzo istotnych tematów, pozostaje kwestia podróżowania ze swoim pupilem. W przypadku kiedy musisz odbyć regularną wizytę u weterynarza lub planujesz dłuższą wyprawę ze swoim kotem, warto zrobić listę najpotrzebniejszych artykułów, które ją ułatwią. Poniżej przedstawiona zostanie taka lista, stanowiąca niezbędnik właściciela kota.


Przede wszystkim zawsze powinieneś mieć na względzie bezpieczeństwo oraz komfort swojego kota. Tym samym podstawowym artykułem, w który musisz się zaopatrzyć jest transporter dla kota. Jeżeli wychodzisz z kotem poza obręb mieszkania i nie jest to krótki spacer, na którym możesz założyć kotu szelki – kot zawsze powinien znajdować się w bezpiecznym transporterze. Absolutnie odradza się trzymanie kota na rękach, z uwagi na płochliwość zwierzęcia i możliwość jego ucieczki. Jeżeli podróżujesz samochodem, taki transporter bez problemu można przypiąć pasami do siedzenia. W razie wypadku, zapewni to większe bezpieczeństwo twojemu pupilowi. Oczywiście możliwe jest również przypięcie kota szelkami do siedzenia samochodu, ale podczas kolizji nie jest on wtedy należycie zabezpieczony i może doprowadzić to do jego zranienia. Wybierając transporter pamiętaj, aby był on odpowiednio duży. Kot często spędza w nim wiele godzin podróży i musi mieć jak najbardziej komfortowe warunki do tego. Uważa się, że odpowiednio dobrany rozmiar transportera, to taki gdzie kot ma możliwość swobodnego wstania oraz obrócenia się w nim.
Udając się w podróż ze swoim pupilem, pamiętaj również o jego potrzebach fizjologicznych. Jeżeli jest do dłuższa wyprawa można zastanowić się nad zabraniem ze sobą kuwety jednorazowej. Jest to dość tanie rozwiązania oraz łatwe w użyciu. Dodatkowo nie ma problemu z szybkim sprzątnięciem takiej kuwety. Jeżeli podróż z naszym mruczkiem jest krótka, można zaopatrzyć się jedynie w podkłady higieniczne, dostępne w każdej aptece. Umieszcza się je w transporterze i nie trzeba się martwić o niespodziewany wypadek. Warto również wziąć ze sobą zwykłe chusteczki bądź ręczniki papierowe, które mogą się przydać.

Nie można również zapomnieć, iż nasz kot potrzebuje dostępu do świeżej wody oraz pokarmu. Zawsze zatem powinniśmy zabierać ze sobą miskę kota, aby móc zapewnić mu powyższe. Często zdarza się, że kot może mieć problemy żołądkowe w czasie podróży. Wtedy na dwie godziny przed planowaną wyprawą, lepiej nie podawać mu żadnych pokarmów, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Należy pamiętać, że podróż często będzie dość stresującym wydarzeniem dla naszego mruczka. Zwłaszcza dla kotów całkowicie domowych, które nie maja w zwyczaju wychodzenia na zewnątrz. Aby w jak największym stopniu zniwelować koci stres, warto dobrze przygotować się do podróży ze swoim pupilem, skompletować niezbędną wyprawkę oraz być gotowym na każdą ewentualność.