Polecane kuwety dla kotów

Polecane kuwety dla kotów

Kot domowy, który nie wychodzi na zewnątrz załatwia swoje potrzeby do kuwety. Można zdecydować się na kuwetę otwartą, jednak takie rozwiązanie powoduje, że żwirek, piasek czy jakikolwiek stosowany na podłoże materiał zostaje przez kota rozsypany wokoło przy zasypywaniu odchodów. Dlatego niewątpliwie polecane kuwety dla kotów to modele kryte. Jednak do takiej kuwety kota należy przyzwyczajać od początku. Jeśli kot najpierw ma kuwetę otwartą, a później kupuje się mu zamkniętą, to warto zdemontować drzwiczki, jeśli nie chce z niej korzystać, gdyż to może pomóc. Kot bowiem musi mieć zapewniony spokój i czuć się bezpiecznie. Jakie zatem kuwety warto wybrać dla kota?

Plastikowe czy ceramiczne – oto jest pytanie

Na rynku mamy różne rodzaje kuwet. Niewątpliwie najbardziej rozpowszechnione są kuwety plastikowe, które są lekkie i łatwe w przenoszeniu, a także odporne na uszkodzenia. Ich przeciwieństwem są kuwety ceramiczne. Zaletą tych drugich jest to, że znacznie łatwiej się je czyści, a materiał nie wchłania wilgoci ani zapachów w przeciwieństwie do kuwet plastikowych, które co pewien czas trzeba nie tylko myć ale również dezynfekować. Zatem wybór pomiędzy tymi dwoma modelami zależny jest od tego na czym nam najbardziej zależy praktyczności czy estetyce.

Kuwety samoczyszczące – najlepszy wybór do domu

Mozolne wybieranie żwirku łopatką może być uciążliwe. Można jednak zdecydować się na wygodniejsze rozwiązanie, a mianowicie kuwety samoczyszczące. Tu można wyróżnić dwa rodzaje. Modele z wirnikiem, który wysysa nieczystości i tłoczy je do worka na nieczystości, a także te wyposażone w specjalne sito, których użytkowanie jest banalnie proste. Wystarczy przechylić kuwetę w jedną stronę, by nieczystości pozostały na sicie, a pozostały żwirek czy piasek opadł na dół. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem wybierać całego podłoża, a można również zachować względną higienę. Istotne znaczenie ma by kuweta zawsze była czysta, gdyż kot do brudnej po prostu nie wejdzie i załatwi się poza nią. Nie można przesadzać również ze środkami dezynfekcyjnymi, gdyż i one mogą być dla kota odstraszające. Kuweta dla kota powinna mieć przezroczyste i wygodne drzwiczki przez które kot łatwo przejdzie. Musi być też wystarczająco obszerna, gdyż kot nie może obijać się o drzwiczki ani boki. Dla dużych ras takich jak choćby Maine Coon trzeba wybierać największe kuwety. Istotne znaczenie ma również dobór odpowiedniego żwirku do kuwety, a także filtra węglowego, który pochłania zapachy. Dzięki temu kuweta może stanąć np. w łazience. Niezależnie od zastosowanych środków czystości należy pamiętać o regularnej wymianie żwirku w kuwecie. Higiena dla każdego kota jest bardzo ważna. Nie można również stawiać kuwety w sąsiedztwie misek, gdyż to dla kota jest odpychające. Z ciekawych modeli można wyróżnić kuwetę IMAC z szufladą na nieczystości, a także kuwety Omega Paw Roll.’n Clean.