Przygarniamy kota – jaka rasa będzie odpowiednia?

Przygarniamy kota – jaka rasa będzie odpowiednia?

Jeśli planujemy przygarnąć pod swój dach kota, to koniecznie dowiedzmy się wcześniej czy na pewno się ”dogadamy”. Jak to zrobić? To dość proste, gdyż każda rasa charakteryzuje się konkretnymi cechami. Sprawdźmy, które sprawdzą się w naszym przypadku. 

Przygarnięcie zwierzaka to nie tylko czysta przyjemność, ale i ogromna odpowiedzialność. Musimy pamiętać, że biorąc kota, czy to z hodowli, czy ze schroniska tworzymy mu nowy dom, miejsce, w którym będzie czuć się bezpiecznie. Podobnie jak to bywa w relacjach między ludźmi, może zdarzyć się, jednak że kompletnie nie stworzymy więzi ze zwierzakiem. Niestety, lecz w takich przypadkach wiele osób decyduje się na ponowne oddanie kota. Takie coś ma jednak bardzo negatywny wpływ na zwierzę. Jak więc tego uniknąć? Oczywiście najlepszą receptą jest po prostu bardzo dokładne przemyślenie swej decyzji, nim jeszcze zabierzemy kota ze sobą. Jakie rasy kotów wybrać dla siebie? 

Rasy kotów — czy to ma jakieś znaczenie? 

Obecnie wyróżniamy ponad 200 różnych ras kotów. Czy jednak ma to jakieś znaczenie, gdy planujemy przygarnąć zwierzaka do domu? Okazuje się, że ogromne i dotyczy to nie tylko warunków wizualnych. Rasa decyduje często o preferencjach, charakterze, czy też różnego rodzaju zachowaniach kota. Niektóre z cechują się łagodnością, inne natomiast upodobaniem do szalonej zabawy. Jeszcze inne najbardziej lubią wypoczynek w samotności i niekoniecznie chętnie się do nas przytulą. Dlatego też wybór odpowiedniej rasy ma bardzo duże znaczenie i może decydować o tym, czy po prostu polubimy się ze zwierzakiem. 

Zanim zdecydujemy się przygarnąć zwierzę, koniecznie dowiedzmy się, jakie rasy kotów będą dla nas odpowiednie. Gdzie znajdziemy takie informacje? W tym celu najlepiej odwiedzić sprawdzony internetowy portal o kotach. To doskonałe źródło wiedzy dla miłośników tych mruczących sierściuchów.  

Jak wybrać kota odpowiedniej rasy?

Wszystkie rasy kotów wyróżniają się cechami szczególnymi. Jak jednak wybrać odpowiednią dla siebie? Przede wszystkim w tym celu musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Ważne jest bowiem, żeby było dobrze i nam i zwierzakowi. Niektóre rasy kotów potrzebują na przykład bardzo dużej atencji oraz czasu spędzonego na zabawie. Będą czuły się wspaniale u właścicieli, którzy mogą poświęcić im sporo czasu i uwagi. Wiele ras charakteryzuje się też pewnym zdystansowaniem i brakiem chęci do okazywania czułości. Są świetne dla osób pracujących poza domem. Niekoniecznie sprawdzą się natomiast, gdy w domu jest dziecko, gdyż mogą czuć się przytłoczone zbyt częstymi zabawami.